Podľa britských militantných moslimských skupín bojovalo spoločne s Talibanom v Afganistane asi 200 dobrovoľníkov z Veľkej Británie. Po návrate do Británie sú vraj títo muži pripravení teroristickými útokmi „zasiahnuť srdce krajiny“. Pre rozhlasové vysielanie BBC to povedal Hassan Butt z Manchestru.
Jeho slová vzápätí odsúdili významní britskí moslimovia a spochybnili ich pravdivosť.
Butt poskytol rozhovor zo základne v pakistanskom Lahore, kde pôsobí ako hovorca radikálnej islamskej skupiny al-Muhadžirúm. Upozornil, že pád Talibanu neznamená koniec svätej vojny proti Západu. Útoky sa majú zamerať na vojenské a vládne inštitúcie aj armádnych a politických predstaviteľov.
„Ak sa vrátia, verím, že podniknú vojenské akcie v Británii. Mudžahedíni z Británie môžu zasiahnuť srdce nepriateľa, ktoré je v krajine, odkiaľ pochádzajú.“ Rovnako by sa podľa Butta mali zachovať mudžahedíni pochádzajúci zo Spojených štátov.
Minulý týždeň britská vláda oznámila, že overuje správu Červeného kríža, podľa ktorej traja zajatci v severnom Afganistane o sebe tvrdia, že sú Briti. Podľa Butta sa talibanskí dobrovoľníci nemusia obávať toho, že ich zadržia britské úrady, ktoré považuje za nekompetentné. Odvolal sa pritom na vlastnú skúsenosť, keď sa mu podarilo na tri týždne vrátiť do Británie a bezpečnostné orgány o tom nemali ani potuchy.
Umiernení moslimovia v Británii však Buttove vyhlásenia spochybnili. Ide vraj len o izolovaného táraja. Napriek tomu však bezpečnostné zložky nemôžu brať Butta na ľahkú váhu. Len pred dvoma týždňami sa na palube transatlantického letu na poslednú chvíľu podarilo cestujúcim zabrániť britskému moslimovi Richardovi Reidovi, aby lietadlo nevyhodil do vzduchu.
Významné moslimské osobnosti britskú vládu už dokonca obvinili, že nerobí dosť, aby zastavila radikálnych duchovných, ktorí v mešitách ovplyvňujú mladých mužov. Podľa Abdula Haka, duchovného mešity v londýnskom Brixtone, kam chodil aj atentátnik Reid, je na ostrovoch asi tisíc extrémistov, z ktorých je najmenej sto pripravených zomrieť pri samovražedných atentátoch.
Na ostrovoch žije 1,5 až 2 milióny moslimov. Väčšinu pritom tvoria mladí ľudia – moslimská komunita patrí medzi najmladšie v Británii. Londýn je v súčasnosti považovaný za jedno z dôležitých centier islamu. (mch)