BRATISLAVA - Občianskych združení a nadácií je dnes už vyše päťtisíc a ich počet rýchlo rastie, odkedy môžu získavať peniaze v rámci dvoch percent z daní. Vlani takto dokopy získali 845 miliónov korún.
Najviac zo všetkých - asi 100 miliónov - získala Nadácia SPP, tej však dal svoje dve percentá materský podnik SPP.
Na druhom mieste so sumou 58 miliónov je Združenie pre podporu ortopédie a rehabilitácie, ktoré vedie lekár Tomáš Jakubík. Peniaze získalo od svojich pacientov podnikateľov. Združenie síce nemá ani telefón a nesídli na adrese, ktorú si uvádza, ale Jakubík hovorí, že pacientov oslovujú sami. Peniaze chcú použiť na pomoc rôznym podnikom, napríklad aj SĽUK-u, či na výchovu nových ortopédov.
V prvej desiatke je ešte napríklad Nadácia Pontis, Nadácia Markíza či Slovenský olympijský výbor. Jeho predsedu Františka Chmelára suma 7,6 milióna potešila, ale vraj ani nevie, od koho ich dostali. Peniaze im len poukázal daňový úrad.
Pôvodným úmyslom zákona bolo podporiť tretí sektor, ale prax býva často iná. Firmy si napríklad zakladajú vlastné nadácie, kam dávajú svoje dve percentá z daní a tieto nadácie využívajú potom na svoju propagáciu, alebo si ich "vracajú" formou školení pre vlastných ľudí.
Ministerstvo financií ešte v decembri vyhlásilo, že preskúma, kam peniaze naozaj idú. Jeho hovorca Peter Papanek povedal, že čakajú na čerstvé údaje Daňového riaditeľstva, ale pri analýze, ako zákon v praxi funguje, bude "dôležitý aj názor mimovládok."
Ministerstvo financií bolo od začiatku proti možnosti odvádzať dve percentá, pretože mimovládne organizácie mohli dostávať peniaze formou darov aj predtým. Hovorca Daňového riaditeľstva Róbert Merva koncom roka 2004 tiež vyhlásil, že sa zákon míňa účelu, lebo "tretí sektor nezískal až toľko prostriedkov, koľko sme si mysleli".