Brusel 7. januára (TASR) - Európska komisia nepochybuje ani po odstúpení talianskeho ministra zahraničných vecí Renata Ruggiera o oddanosti Talianska Európskej únii. Znepokojenie však vyjadrilo viacero európskych politikov i väčšina západoeurópskej tlače.
"Európa potrebuje Taliansko rovnako ako Taliansko potrebuje Európu. Úspech moderného Talianska ide ruka v ruke s úspechom EÚ. O oddanosti talianskeho ľudu Európe nemáme dôvod pochybovať," vyhlásil dnes v reakcii na Ruggierov odchod z talianskej vlády hovorca EK Jonathan Faull.
Jeho kolega zodpovedný za menové otázky Gerassimos Thomas odmietol, že by vládna kríza v Taliansku súvisela s vývojom kurzu eura. "Na kurz eura nemajú udalosti v Taliansku, ktoré sú vnútornou záležitosťou, žiadny efekt," ubezpečil hovorca.
Oveľa skeptickejšie sa k udalostiam v Ríme vyjadril belgický minister zahraničných vecí Louis Michel, ktorý je známym kritikom talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho. Ruggierovo odstúpenie označil za "zlú správu" a "víťazstvo antieurópanov".
Ruggierov odchod podľa Michela znamená, že taliansky premiér Berlusconi je teraz oveľa viac závislý na extrémistických a populistických stranách.
Jeden z najuznávanejších talianskych politikov Renato Ruggiero vládu opustil v sobotu pre nezhody s ostatnými členmi kabinetu najmä v názoroch na novú spoločnú európsku menu euro.
Napriek tomu, že Berlusconi, ktorý sám prevzal rezort ministerstva zahraničných vecí, sa pokúsil svojich kolegov z ostatných členských krajín EÚ ubezpečiť o pretrvávajúcej talianskej podpore európskym myšlienkam a projektom, obavy vyjadril aj francúzsky minister financií Laurent Fabius.
Fabius vyzval Berlusconiho, aby na úrovni šéfov štátov a vlád vyjasnil politiku svojej vlády voči EÚ. Poľutovanie nad Ruggierovou demisiou vyslovili aj nemecký minister Joschka Fischer a jeho francúzsky kolega Hubert Védrine.
Šéf španielskej diplomacie Josep Piqué, ktorého krajina predsedá od 1. januára únii, vyjadril dnes v Bruseli nádej, že sa bude môcť už v utorok stretnúť v Ríme s talianskym premiérom. Pôvodne bola naplánovaná schôdzka s Ruggierom, po jeho demisii však riadi rezort zahraničných vecí samotný taliansky premiér.
S obavami hľadí na situáciu v Taliansku väčšina európskej tlače. Podľa belgických denníkov bude odteraz Taliansko objektom veľmi pozorného dohľadu zo strany svojich partnerov v EÚ. "Silvia Berlusconiho čaká ťažká úloha...zabezpečiť aspoň minimálnu kontinuitu európskej politiky svojej vlády," napísal denník La Libre Belgique.
Podľa francúzskych novín Le Figaro stratila talianska vláda odchodom ministra svoju európsku záruku, Libération hovorí o prekročení červenej línie, ktorá oddeľuje pochopiteľnú obranu vlastných záujmov od euroskepticizmu.
Britský Financial Times napísal, že Ruggierovo odstúpenie vrhlo tieň pochybností na taliansku politiku voči EÚ a nemecký Die Welt tvrdí, že demisia ministra len posilnila obavy, že súčasná pravicová koalícia v Ríme uprednostní pred dobrými vzťahmi s európskymi krajinami ešte lepšie vzťahy s USA.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel