Najväčšia vládna strana, socialisti, si minulý týždeň zvolili za oficiálneho kandidáta súčasnú predsedníčku parlamentu Katalin Sziliovú (49). Menšia vládna strana, liberáli, však už pred zjazdom oznámili, že za Sziliovú hlasovať nebudú. Do tejto funkcie vraj nechcú straníckeho politika.
Väčšina socialistov však Sziliovej presadenie vzala ako vec prestíže, a aj samotná kandidátka apelovala na delegátov zjazdu. Bez podpory liberálov, ktorí ju stále odmietajú, však Sziliová nemôže zvíťaziť ani v poslednom kole voľby v parlamente. V prvých dvoch kolách je na zvolenie potrebná dvojtretinová väčšina, v treťom len nadpolovičná.
Voľba prezidenta tak môže pre koalíciu skončiť blamážou. Opozičný Fidesz teraz uvažuje, či príde s vlastným kandidátom, alebo či nepodporí Sziliovú a pomôže tak koalíciu rozdeliť.
Sziliová je prvou ženou na čele maďarského parlamentu. Jej problémom nie je ani tak to, že je stranícka politička, ale to, že je len stranícka politička. Na rozdiel od predchodcov Árpáda Göncza či Mádla, ktorí do funkcie nastupovali ako všeobecne uznávané osobnosti, je v Sziliovej doterajšej kariére veľmi ťažké nájsť akýkoľvek významnejší počin a často aj jasný názor.
V kariére jej najviac pomohlo, že vystupovala ako kompromisná osoba, ktorá sa snaží byť s každým zadobre. Jedinou výnimkou bolo, keď sa pri vlaňajšom straníckom konflikte medzi reformistami a starým postkádárovským vedením postavila na stranu "starcov" a agitovala proti zvoleniu súčasného premiéra Ferenca Gyurcsánya. Pri referende vlani v decembri nerešpektovala stanovisko vlastnej strany i vlády a podporila požiadavku opozície na dvojité občianstvo pre krajanov.
To však už bola súčasť jej prezidentskej kampane a snahy byť prijateľná aj pre národniarov. Podobne ako súčasť kampane vyznelo, keď na začiatku roku v jednom televíznom programe prvý raz verejne prehovorila o svojom postihnutí: pri jednej nehode prišla v detstve o ľavú ruku. Donedávna to však úspešne skrývala vhodným výberom oblečenia či používaním umelej ruky.
PETER MORVAY