Ministerka zahraničných vecí USA Condoleezza Riceová výrokmi o "poslednej diktatúre v Európe" v litovskej metropole pobúrila ruských aj bieloruských predstaviteľov. FOTO - REUTERS
Ministri zahraničných vecí krajín NATO sa stretli v Litve. Vôbec prvýkrát v histórii sa vrcholní predstavitelia aliancie stretli na území bývalého Sovietskeho zväzu. Len rok potom ako sa pobaltské krajiny stali jej členmi.
Pobaltie je už takmer 15 rokov nezávislé, vplyv Moskvy aj jej rivalita so Západom však zotrvala.
Posledná bašta
"Rusko nie je strategickým nepriateľom USA," povedala americká šéfka diplomacie Condoleezza Riceová, keď pred odchodom z Ruska poslucháčom Rádia Echo Moskvy vysvetľovala, že jej krajina Kremeľ rozhodne nechce zbaviť vplyvu v postsovietskom regióne, napriek zlepšujúcim sa vzťahom USA s ruskými susedmi.
Už na druhý deň Riceová vo Vilniuse hovorila o potrebe ukončiť "poslednú diktatúru v Európe", čím myslela režim Alexandra Lukašenka v Bielorusku. Po revolúciách v Gruzínsku, či na Ukrajine si na to nemohla vybrať vhodnejšie miesto ako Vilnius.
"Jej návšteva pobaltského štátu, ktorý hraničí s Bieloruskom, je nepríjemnou pripomienkou pre Rusko, ako sa toľko jeho bývalých republík po kolapse komunizmu a Sovietskeho zväzu vrhlo smerom na Západ," napísala agentúra AP.
"Nastal čas na zmenu režimu v Bielorusku," vyhlasila Riceová na tlačovej besede ešte predtým ako sa stretla s bieloruskými opozičnými predstaviteľmi. Séria "farebných revolúcií" by podľa nej mohla pokračovať práve tam. Demokratickú opozíciu podporil počas prejavu na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave aj americký prezident George Bush. Litva aj Slovensko sú noví členovia NATO a EÚ, ktorí pôsobia v Bielorusku aktívne a pomáhajú miestnemu disentu.
Ruské nie
Proti Riceovej sa okamžite postavil Minsk. Lukašenkovi ľudia sú nazlostení. Ozvala sa však aj Moskva. "Samozrejme nebudeme obhajovať niečo, čo niektorí ľudia nazývajú zmenou režimu," povedal Sergej Lavrov vo Vilniuse. Spoločne s ukrajinským ministrom zahraničia ho tam NATO pozvala na neformálne rokovania.
Ruského prezidenta Vladimira Putina na začiatku apríla navštívil bieloruský kolega Alexander Lukašenko. Vzhľadom na ich päťhodinový rozhovor sa nedá predpokladať, že Putin so zmenou režimu počíta. Okrem iného sa napríklad dohodli na rozmiestnení niekoľkých ruských protivzdušných rakiet typu S-300 v Bielorusku.