BRATISLAVA - Ľudia, ktorí odišli do dôchodku v roku 2003 a dovtedy pracovali aj po dosiahnutí dôchodkového veku, majú výrazne nižšie penzie ako tí, čo odišli do dôchodku v roku 2004. Je to jeden z dôsledkov dôchodkovej reformy, ktorá nastavila nový model s účinnosťou od januára 2004.
Osobitne znevýhodnenú skupinu tvorí časť vysokoškolských učiteľov, lebo podľa zákona o vysokých školách im končí pracovný pomer koncom akademického roku, v ktorom dovŕšili 65 rokov. Ak teda neodišli do dôchodku už v šesťdesiatke a ich pracovný pomer trval, dokedy to umožňoval zákon, nadsluhovali 5 a pol roka. Za ten čas platili odvody a zároveň nedostávali dôchodok, čím Sociálnej poisťovni ušetrili zhruba pol milióna korún. Ak sa však narodili skôr a pracovný pomer sa im skončil zo zákona v roku 2003, majú dnes o zhruba 60 percent nižšie dôchodky oproti kolegom, ktorí sú o pár mesiacov mladší.
Ešte väčší rozdiel je medzi vysokoškolskými učiteľkami, ktoré získali nárok na starobný dôchodok v 55. roku života, ale pracovali ešte ďalších 10 a pol roka do svojich 65 rokov. Tie, ktoré odišli do penzie s mierne nadpriemernými príjmami v roku 2003, majú dnes rovnako ako muži najväčšiu penziu 9 900 korún. Keby mohli odísť do dôchodku v roku 2004, dostávali by až 19 500 korún. Po novom môže byť dôchodok v niektorých prípadoch vyšší ako ženina čistá mzda pred penziou.
Vysokoškolská učiteľka, ktorá odpracovala 10,5 roka navyše, nielenže v tomto období platila poistné, ale ušetrila Sociálnej poisťovni približne 800-tisíc korún, lebo nepoberala dôchodok. Ak však dovŕšila 65 rokov v roku 2003, jej dôchodok je takmer o 100 percent nižší oproti o rok mladšej kolegyni, ktorá odišla do penzie v roku 2004.
Týmto spôsobom sú znevýhodnení všetci dôchodcovia, ktorí nadsluhovali podľa starých pravidiel a odišli do penzie pred 1. januárom 2004. Nič na tom nezmenia ani neskoršie valorizácie.