"Boli sme od začiatku presvedčení, že krajský súd, ktorý na základe sťažností prokurátora rozhodol o predĺžení našej väzby, porušil zákon," povedal včera Pirovits.
Eugen Čuňo so spoluobvinenými podali vlani 22. júna po vyše troch mesiacoch väzby žiadosť o prepustenie na slobodu. Okresný súd Bratislava I rozhodol 28. júna o ich prepustení. Prokurátor podal sťažnosť a krajský súd zrušil uznesenie okresného súdu 18. augusta, takže obvinení zostali vo väzbe. Problém je, že spis bol na súd doručený 16. júla, ale obvinení dostali rozhodnutie až 26. septembra.
Podľa Ústavného súdu tým, že obvinení nedostali do rúk sťažnosť prokurátora včas, došlo k porušeniu takzvaného princípu rovnosti zbraní. Prokurátor mal totiž na rozdiel od obvinených možnosť svojou argumentáciou ovplyvňovať krajský súd a "bol tým zvýhodnený".
Ich práva boli okrem toho podľa Ústavného súdu porušené aj tým, že súd konal pomaly. Krajský súd síce namietal, boli dovolenky a odvolával sa aj na práceneschopnosť, ale Ústavný súd píše, že táto argumentácia "nezbavuje všeobecný súd povinnosti konať o väzbe s urýchlením".
Pirovits hovorí, že každá hodina strávená v kolúznej väzbe "znamená enormnú psychickú záťaž a neprajem to nikomu". Považuje za neľudské, že odvolací súd konal tak pomaly a "navyše, o sťažnosti prokurátora sme ani nevedeli".
Podľa Pirovitsa sa nezákonnosti dopustili aj vyšetrovatelia a podali už sťažnosť aj na generálnu prokuratúru.
Eugen Čuňo, Ladislav Pirovits a Viktor Kašper sú obvinení z brania úplatku. Polícia ich zadržala údajne pri preberaní milión korún v priestoroch spoločnosti KAME.
Obvinení popierajú akúkoľvek vinu a tvrdia, že táto suma bola časťou pohľadávky voči spoločnosti KAME.
MIKULÁŠ JESENSKÝ