ké prostredie.
Index od svojho vzniku v roku 2001 vykazuje kontinuálny rast a v januári 2005 dosiahol hodnotu 116,0 bodu oproti referenčnej hodnote 100.
Podobne ako ďalšie zistenia PAS aj vývoj IPP potvrdzuje, že sa na Slovensku za posledný rok výrazne zvýšila dostupnosť finančných zdrojov, pozitívne je vnímaná hospodárska politika štátu a výrazne sa zlepšila aj daňová a odvodová legislatíva. Na druhej strane pretrváva slabá vymáhateľnosť práva, nedostatočná zrozumiteľnosť, použiteľ-nosť a stálosť právnych predpisov, ale aj vysoký výskyt byrokracie a korupcie.
Bezproblémová dostupnosť finančných zdrojov?
Z čiastkových výsledkov Indexu podnikateľského prostredia vyplýva, že zo širokého spektra faktorov podnikateľského prostredia vnímajú podnikatelia najvýraznejšie zlepšujúce sa podmienky práve v oblasti dostupnosti finančných zdrojov. Od prvého hodnotenia IPP v septembri 2001 si dostupnosť finančných zdrojov permanentne zachováva pozíciu najlepšie hodnotenej položky IPP. Podobne sa vyjadrili podnikatelia aj v prieskume Svetového ekonomického fóra, ktorý na Slovensku realizovala PAS v minulom roku. Na základe výsledkov tohto prieskumu obsadila Slovenská republika v rebríčku 104 krajín, zoradených podľa zlepšenia podmienok na získanie úveru za posledných päť rokov, desiatu priečku. Vysvetlenie možno hľadať v poklese úrokových sadzieb. Základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska klesla od roku 2000 z úrovne 8,8 % na súčasné 3,0 %. Ďalším, pre podnikateľské prostredie prospešným faktorom bola rastúca konkurencia medzi bankami, ktorá sa po ozdravení bankového sektora začala postupne vyostrovať. Rozvoj za posledné roky zaznamenali aj bankové produkty a všeobecne možno povedať, že úroveň bankových služieb na Slovensku je porovnateľná s európskou úrovňou.
Zaujímavým zistením bolo, že hoci sa prístup k financovaniu podľa vyjadrení podnikateľov zlepšuje, v inom prieskume bol ohodnotený ako štvrtý najproblematickejší faktor podnikania na Slovensku. Toto na prvý pohľad kontroverzné hodnotenie možno vysvetliť tým, že hoci sa podmienky pre úverové financovanie výrazne zlepšili, iné formy financovania - s výnimkou lízingu - zaostávajú. Je logické, že pravidlá na poskytovanie úverov banky nastavujú tak, aby minimalizovali svoje riziko. Možnosti získania úveru sú potom priamoúmerné finančnému zdraviu podniku, jeho histórii, veľkosti a možnostiam ručenia za úver. Nie každý podnikateľ má rovnaké šance úver získať, hoci nie je vylúčené, že realizácia jeho myšlienky by v bu-dúcnosti mohla vykázať vysokú mieru zisku. Práve v tomto prípade sa najvýraznejšie prejaví potreba alternatívnych možností financovania.
Bežnou formou financovania sa stal v priebehu posledných rokov lízing, ktorý podnikatelia čoraz vo väčšej miere využívajú. Táto forma financovania je pre podnikateľov dokonca o niečo dostupnejšia ako úvery, nakoľko lízingové spoločnosti nepožadujú také prísne vykázanie kredibility klienta ako banky. V oblasti financovania je ešte stále málo rozvinuté financovanie malých začínajúcich podnikateľov či už prostriedkami rizikového kapitálu alebo podnikateľských inkubátorov. Rozvinu-tosť kapitálového trhu v Slovenskej republike je stále pod úrovňou celosvetového priemeru, hoci dôchodková reforma môže priniesť oživenie v podobe prostriedkov správcovských spoločností. Ako sa to prejaví v praxi, uvidíme snáď už v krátkej budúcnosti.
Dobrý prístup k finančným zdrojom v podmienkach reformovaného daňového systému a pracovnej legislatívy dávajú predpoklady na rýchlejšiu tvorbu nových pracovných miest a dosahovanie vyššieho udržateľ-ného hospodárskeho rastu. Dobré podnikateľské prostredie je základným predpokladom zvyšovania konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky, čo sa v konečnom dôsledku prejaví v rýchlejšom približovaní sa životnej úrovne obyvateľov Slovenska k štandardu vyspelých krajín Európskej únie.
Róbert Kičina
Podnikateľská aliancia Slovenska