Mediálny výbor konal podľa Rady STV aj podľa vedenia televízie nad rámec svojich právomocí. FOTO - ARCHÍV SME |
Rada nesúhlasí ani s uznesením výboru, že má zabezpečiť opätovné prerokovanie už schváleného štatútu programových pracovníkov s odborovými a profesijnými organizáciami.
Niekoľkostranové stanovisko rady predložil predseda Miroslav Kollár jej členom tesne pred rokovaním. Návrh, aby rokovanie o tomto bode prerušili, aby si ho mohli podrobnejšie preštudovať, však neprešiel. Za napokon hlasovalo 8 členov rady, ďalší dvaja sa zdržali, jeden nehlasoval.
Rada STV vo svojej odpovedi predsedovi výboru Ferdinandovi Devínskemu spochybňuje, či výbor konal v súlade so svojimi právomocami. Podľa nej výbor nemá žiadnu kontrolnú právomoc voči rade ani riaditeľovi STV. "Poukázali sme na ústavu aj zákon o rokovacom poriadku, ktorý upravuje, ako výbor postupuje v prípade, keď zistí porušenie zákona," povedala novinárom podpredsedníčka rady Lucia Jurgová. Výbor mal podľa nej upovedomiť člena vlády, a nie Radu STV.
Podobne sa vyjadril aj riaditeľ STV Richard Rybníček v liste, ktorý včera poslal predsedovi parlamentu Pavlovi Hrušovskému. Branislav Zahradník z vedenia STV spochybnil aj opodstatnenosť a zákonnosť poslaneckého prieskumu.
Poslankyňa Eva Rusnáková, predkladateľka uznesení výboru, tieto názory odmieta. "Ak si vedenie STV i rada STV myslia, že poslanci nemajú právo kontrolovať plnenie uznesení, tak môžu rovno mediálny výbor zrušiť. Poslanci majú právo upozorňovať na problémy a dokonca aj povedať, či sa niekde zákonnosť porušila," vyjadrila sa. Podľa nej STV zachádza do nevhodných slovných potýčok. Kollár podľa nej na výbore nevedel argumentovať na všetky výhrady vznesené voči Rade STV.
Časť členov rady je presvedčená, že rada nepracuje efektívne a výhrady parlamentného výboru sú opodstatnené.
(zu, sita)