BRATISLAVA - Výnosy vo väčšine penzijných fondov prepočítané na ročnú bázu sa zatiaľ pohybujú od 1,5 do 3,3 percenta. Vyčnievajú len fondy spravované Allianz - Slovenskou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou, ktoré za uplynulé tri týždne vykázali ročné zhodnotenie dôchodkovej jednotky od 18 do 20 percent. Zásluhu na tom má najmä 45-percentné zhodnotenie v predposlednom marcovom týždni, keď Allianz spravoval ešte len niekoľko desiatok tisíc korún.
"K zhodnocovaniu dôchodkových jednotiek ani k výnosom sa vyjadrovať nemôžeme," povedala Lucia Muthová, hovorkyňa Allianz - Slovenskej sporiteľne, materskej spoločnosti Allianz - Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Odvolala sa na znenie zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorý zakazuje firmám počas prvého roka komentovať dosiahnuté výsledky.
Nezávislý ekonóm Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Peter Goliaš považuje vysoké zhodnotenie vo fondoch spravovaných Allianzom za nezvyčajné. "História (iných kapitalizačných dôchodkových systémov) naznačuje, že dlhodobé výnosy sa pohybujú na výrazne nižších úrovniach," skonštatoval Goliaš.
Naznačil, že pravdepodobne ide len o dočasný výkyv. Penzijné fondy začal Allianz na Slovensku tvoriť pred necelým mesiacom. Podľa Goliaša je udržanie ročného výnosu okolo 20 percent pri dodržiavaní zákonom stanovených investičných pravidiel "málo pravdepodobné". Obmedzenia fondov sa týkajú toho, koľko percent majetku môžu použiť na nákup dlhopisov či akcií a v akej miere ich majú byť zabezpečené proti kurzovému riziku.
Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy na základe prieskumu medzi vybranými ekonomickými analytikmi odhaduje, že dôchodkové úspory sa budú po zohľadnení inflácie dlhodobo zhodnocovať tempom od jedného do piatich percent ročne. Najvyššie zhodnocovanie by malo čakať úspory v rastových fondoch, najmenšie v konzervatívnych. "Po zohľadnení administratívnych nákladov spojených s prevádzkou druhého piliera budú uvedené výnosy nižšie zhruba o jedno percento," upozorňuje inštitút.
(tv)