ali všetky ďalšie výsledky. Oznámila to Americká antidopingová agentúra.
Tieň dopingovej aféry visí aj nad Hamiltonovou zlatou medailou z Atén, ale cenný kov mu napokon nevzali, keďže výsledok B-vzorky za neznámych okolností zmrzol a už nemohli procesne dokázať.
Predstavitelia agentúry dodávajú, že prípad Hamilton nie je uzavretý a 34-ročný cyklista sa stále môže odvolať na Medzinárodný športový arbitrážny súd vo Švajčiarsku. Má na to 20 dní.
Hamilton sa pri predchádzajúcich vypočúvaniach opakovane vyhlásil za nevinného. "Dajte urobiť moju B-vzorku, som nevinný," bola jedna z jeho prvých reakcií po prevalení sa dopingového podozrenia.
Krvný doping je jednou z najmodernejších foriem dopingu. Je definovaný ako zakázané zvyšovanie počtu červených krviniek v krvi, čo pomáha okysličovaniu a zvýšeniu výkonu.
"Transfúzia cudzej krvi je zakázaná a to je zakotvené nielen v protokole arbitrážneho súdu, ale aj v antidopingových pravidlách cyklistickej únie. Zároveň je to súčasť svetového antidopingového kódexu," píše sa v stanovisku súdu.
Hamilton bol jednou z hviezd Tour de France 2003, keď v drese amerického tímu US Postal obsadil celkové 4. miesto a preteky dokončil so sebazaprením so zlomenou kľúčnou kosťou. Neskôr prestúpil do švajčiarskeho tímu Phonak, ktorému cyklistická federácia pohrozila odobratím licencie, ak sa nevyrovná s dopingovými prípadmi viacerých cyklistov. Phonak sa s Hamiltonom vlani v novembri rozlúčil, aby mohol tím štartovať v tohtoročnej sérii UCI Pro Tour, ako aj na Tour de France. (sita)