Predstavitelia sociálnych demokratov s Grossom na čele prichádzajú na rokovanie vedenia strany. FOTO - ČTK |
Včera sa to opäť obrátilo. ČSSD celý deň naznačovala ochotu po formálnom ústupku ľudovcov predsa len prijať štvrtkovú dohodu vyjednávačov troch strán.
Túto krvopotne dosiahnutú dohodu pritom vo štvrtok zrušilo práve vedenie sociálnych demokratov. Postaral sa o to sám predseda strany a vlády Stanislav Gross, ktorý ju niekoľko hodín pred tým uzavieral. Premiér sa však čoraz viac ocitá vo vzduchoprázdne.
Podpora menšinovej vlády závislej od komunistov, najpravdepodobnejšej alternatíve trojkoalície, v rámci strany za niekoľko dní výrazne poklesla. Veľká časť sociálnych demokratov sa obáva ísť do konfliktu s prezidentom Václavom Klausom, ktorý je odhodlaný takejto vláde strpčovať život všetkými možnými prostriedkami.
Grossa opustili jeho doterajší stranícki prívrženci, predstavitelia proreformného krídla, ktorým na dohode záležalo. Vplyvná pražská organizácia strany v pondelok večer vládu podporovanú komunistami jednoznačne odmietla.
Z miestnych a krajských organizácií pribúdajú požiadavky na rýchle ukončenie vládnej krízy aj za cenu odchodu Grossa či predčasných volieb. Niektorí poslanci ČSSD sa vyhrážajú, že opustia jej parlamentný klub, ak sa celý cirkus do konca týždňa neskončí.
Menšinová vláda závislá od komunistov je pre sociálnych demokratov mimoriadnym rizikom. Tiež by asi do riadnych volieb nevydržala a znamenala by iba ďalší odlev voličov. ČSSD si navyše v uplynulých týždňoch už vyskúšala život v tieni stále stupňovaných požiadaviek krajnej ľavice.
Okrem obnovenia koalície a spojenia sa s komunistami zostáva sociálnym demokratom jediná možnosť: predčasné voľby. Tomu však chcú zabrániť najviac. Ich preferencie sa pomaly blížia desiatim percentám. Majú malú nádej, že by ich do budúceho leta výrazne zvýšili, aj tá je však lepšia než nič.
Dôvod na zachovanie koalície stále majú aj ľudovci. Ako jediná koaličná strana síce môže počítať aj s účasťou v pravdepodobnej budúcej vláde s dnes opozičnými občianskymi demokratmi, z oslabenej ČSSD však dokáže vytĺcť viac ako z koalície so silnou ODS.
Nech už to však dopadne akokoľvek, posledné zmätky vylučujú, aby z krízy vzišla silná či vôbec funkčná vláda. Vylučujú to, jednoducho, pomery v ČSSD.
Je úplne nejasné, kam strana smeruje, aké má názory a kto jej stanoviská reprezentuje. Aspoň zvonka budí dojem, že je na pokraji rozpadu. Jej poslanci budú až do budúcich volieb zdrojom nových a nových kríz a ide už iba o to, kedy sa tieto voľby uskutočnia.