Riceová prišla do Moskvy pripraviť návštevu Georgea Busha. FOTO - TASR |
ej vojny.
Výroky samotnej ministerky i tlak niektorých organizácií na obranu ľudských práv však naznačujú, že dnešné rozhovory s prezidentom Vladimirom Putinom sa nebudú týkať len slávnostných príprav a problémov svetovej bezpečnosti či boja s terorizmom. Odklon Kremľa od demokratických princípov Washington čoraz viac znepokojuje.
"Čo sa týka demokracie, tendencie v tejto oblasti nie sú priaznivé," vyhlásila podľa agentúry Reuters ministerka na palube lietadla pri ceste do Moskvy. "Centralizácia moci v prezidentskom úrade na úkor vyvažujúcich inštitúcií, ako sú Duma či nezávislé súdnictvo, je zjavne veľmi znepokojivé. Veľmi znepokojivá je aj absencia nezávislého média v elektronickej sfére."
Riceovú čakala v Moskve bomba. Cestou do hotela museli odkloniť celú kolónu. V hoteli Renessans, v ktorom mala bývať, anonym zahlásil bombu. Riceová preto musela odísť do rezidencie amerického veľvyslanca. O niekoľko minút neskôr špecialisti oznámili, že v hoteli žiadnu bombu nenašli.
Riceová pred príletom do Moskvy relatívne ostro kritizovala Puitnovu politiku. Ešte nedávno pritom ministerka zdôrazňovala spojenectvo s Ruskom v boji proti terorizmu a požiadavky na jeho izoláciu, po ktorej volajú niektorí americkí politici, označila za nekonštruktívne.
Riceová pred odletom do Moskvy prisľúbila, že opäť vyzve Kremeľ na dôslednejšie dodržiavanie demokratických princípov. "Demokratické, priezračné a rozkvitajúce Rusko je pre všetkých výhodné," povedala diplomaticky.
Podľa ruských i amerických novinárov sa predpokladá, že pokiaľ pri rozhovoroch s Putinom z úst ministerky zaznie nejaká kritika, stane sa tak neverejne. Washington však priznáva, že obmedzovanie slobody oznamovacích prostriedkov, koncentrácia moci v rukách úradníkov z Kremľa, zhoršujúca sa klíma pre zahraničných investorov a pokusy uchovať si vplyv v bývalých republikách ZSSR môžu byť témou pri rokovaní Busha s Putinom. Pozorovatelia však predpokladajú, že i vzhľadom na slávnostnú atmosféru bude májová schôdzka v pozitívnejšej atmosfére než februárové stretnutie v Bratislave.
Ruské ministerstvo zahraničia konštatovalo, že je pripravené ku "konštruktívnemu dialógu". Hovorca ministerstva Alexander Jakovenko včera dodal: "To neznamená, že neexistujú rôzne názory na riešenie mnohých problémov."
Podľa riaditeľa ruského Inštitútu strategických prognóz Sergeja Oznobišča ani návšteva Riceovej, ani rokovanie Putina s Bushom neprinesú zásadný zlom a vzťahy medzi oboma krajinami zostanú na úrovni "deklarovaného partnerstva". Rusko-americký románik sa podľa neho síce skončí, ale roztržka ešte nenastáva.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME