Dôvodom na averziu voči Bratislave je koncentrácia peňazí, moci, osobností či štátnych úradov. Nezamestnanosť je nízka a zárobky podstatne vyššie ako inde. "Bratislava je protekčné dieťa," tvrdí košický podnikateľ.
"Ako rodený Bratislavčan veľmi cítim negatívne nálady proti Bratislave a zdá sa, že sa ešte znásobujú," hovorí Milan Vajda z bratislavského magistrátu.
Sociológ Ľubomír Falťan povedal, že averzia proti Bratislave je silná už aj z minulosti. "V Bratislave je trocha iný svet, na slovenské pomery vysoký štandard. Keď sa budú rozdiely postupne zmenšovať, možno predpokladať zjemňovanie emotívnych antipostojov."
Nevraživosť voči Bratislave, ale tiež dešpekt Bratislavčanov voči iným slovenským mestám sa prejavujú aj pri športe. Fanúšikovia hokejového Slovana vítajú tímy zo slovenských miest skandovaním "Vitajte v meste", nechýba ani počastovanie hostí slovami ako "sedláci". Keď hrajú Bratislavčania vonku, z publika sa ozýva "Sk...á Bratislava" alebo "Bite Slovan".
Rivalita a rozdiely medzi regiónmi sa podľa Branislava Zahradníka z STV mohli prejaviť aj pri hlasovaní o SuperStar. "Podľa mňa faktor Bratislava kontra Slovensko zohral úlohu. Z výsledkov sa dá potvrdiť, že ako povypadávali ostatní Nebratislavčania, Koščová mala navrch. Z analýz esemesiek je jasné, že Bratislavčanka Martina Šindlerová mala omnoho menej fanúšikov, ktorí jej však posielali veľa hlasov. Prešovčanka Katarína Koščová mala viac fanúšikov, ale posielali jej jednu - dve esemesky."
Falťan hovorí, že napätia medzi hlavným mestom a ostatnou časťou krajiny sú aj inde, ale tam sú väčšinou ľudia z regiónov na svoje hlavné mesto aspoň trocha hrdí. To sa o Bratislave povedať nedá - pozitívny vzťah k Bratislave ako mestu, ktoré nás reprezentuje, sa tu zatiaľ neutvára. "Nie je úplne dobré, keď je hlavné mesto dominantné a ostatné veľmi zaostávajú, je dôležité, aby bolo významných centier viac."
(rf, dro, sen, wm)