Kardináli sledujú celebranta a favorita pápežských volieb Josepha Ratzingera v Bazilike sv. Petra. Po omši za voľbu pápeža sa popoludní 115 kardinálov presunulo do Sixtínskej kaplnky.
Pred očami desiatok tisíc ľudí včera večer zo Sixtínskej kaplnky stúpal čierny dym. Kardináli teda využili možnosť a volili hneď v prvý deň konkláve. Čierna farba znamená, že sa im nepodarilo nájsť nového pápeža a v hlasovaní budú pokračovať aj naďalej, kým sa im to nepodarí. Vzápätí, ako sa nad kaplnkou objavil dym, prerušili vysielanie so zábermi komínu spravodajské televízie BBC aj CNN.
Tisícky zvedavcov prišli pred Baziliku svätého Petra vo Vatikáne už doobeda na omšu, aby sa stali svedkami úvodného ceremoniálu volieb pápeža.
Kardináli sa tam poslednýkrát ukázali na verejnosti. Potom sa zavreli brány Vatikánu a v Sixtínskej kaplnke "za pomoci Ducha Svätého" rozhodnú, kto zasadne na Petrov stolec po Jánovi Pavlovi II.
O prvé konkláve v treťom miléniu je obrovský záujem. Predtým, ako pred Michelangelovou freskou v Sixtínskej kaplnke zložili prísahu mlčanlivosti, procesiu kardinálov do kaplnky v priamom prenose vôbec prvýkrát v histórii prenášali svetové televízie.
Skôr ako z kaplnky odišli všetci, ktorí nemajú právo voliť, český kardinál Tomáš Špidlík predniesol meditáciu. Keďže má viac ako 80 rokov, nemôže sa zúčastniť na konkláve. Česi však majú jedného voliteľa - pražského arcibiskupa Miloslava Vlka. Slovenskí kardináli voliť nemôžu.
Na Námestí svätého Petra sú nainštalované veľké obrazovky. Pred Baziliku svätého Petra prišli tisícky veriacich a zvedavcov. "Je to naozaj cool byť tu," citovala agentúra AP americkú spisovateľku Kathy Mullenovú, ktorá spolu so stovkami pútnikov prešla do baziliky cez detektor kovov.
Ratzinger: Nie relativizmu
Omšu za voľbu nového pápeža celebroval údajne najvážnejší kandidát na pápeža Joseph Ratzinger (78). "Daj nám pápeža, ktorý bude pre teba akceptovateľný," povedal v homílii Ratzinger.
Vo svojej reči naznačil, akého pápeža si najviac želá: konzervatívneho, ktorý odolá tlaku moderného sveta. V kázni odsúdil "diktatúru relativizmu, ktorej najvyšším cieľom je vlastné ego a vlastné túžby". Silná viera podľa neho nepodlieha módnym trendom a posledným novinkám.
Nemecký kardinál, ktorý už dve desaťročia pôsobí vo Vatikáne, má za sebou veľkú skupinu konzervatívnych kardinálov. V prípade, že sa stane 265. pápežom, katolícka cirkev bude pravdepodobne zahľadená skôr do minulosti a tradícií ako do budúcnosti, domnievajú sa analytici.
Krátke voľby?
Podľa expertov na Vatikán, má síce Ratzinger zaistených niekoľko desiatok hlasov, nie však dosť na zvolenie. Očakáva sa preto búrlivá diskusia medzi liberálnym a konzervatívnym táborom. Jej výsledkom môže byť aj prekvapenie v podobe menej známeho kardinála.
Žiadne z pápežských volieb v minulom storočí netrvali dlhšie ako týždeň. Odlišný scenár sa neočakáva ani tentoraz. Brány Vatikánu nesmú kardináli opustiť skôr, ako padne meno nového pápeža.
Program konkláve na najbližšie tri dni
7.30 Ráno začínajú kardináli omšou
9.00 Prvé dve kolá hlasovania
12.00 Zo Sixtínskej kaplnky vychádza dym
16.00 Druhé dve kolá hlasovania
19.00 Zo Sixtínskej kaplnky druhýkrát vyjde dym
* v prípade, že zo Sixtínskej kaplnky vystúpi biely dym za zvukov zvonu Baziliky svätého Petra, pápeža zvolili. O 45 minút by jeho meno mal oznámiť kardinál - dekan z balkóna baziliky
* na zvolenie sú v prvej fáze konkláve potrebné dve tretiny hlasov, teda 77 zo 115 kardinálov.