BANSKÁ BYSTRICA - Na Slovensku platí od začiatku apríla zákaz dovozu a chovu niektorých druhov nepôvodných živočíchov. Podľa vyhlášky ministerstva životného prostredia sú medzi nimi myšiak červenochvostý, kaňúr okrúhlochvostý, nepôvodné druhy sov a ďalšie dravé vtáky. Rovnako tak i korytnačka písmenková ozdobná.
"Zákaz dovozu neplatí pre dovtedy zaregistrované vtáky a korytnačky. Vzťahuje sa na dovoz ďalších nepôvodných vtákov a spomínaných korytnačiek. Pri porušení zákazu je výška sankcie od dvoch tisíc do 300-tisíc korún," povedal zoológ Centra ochrany prírody a krajiny Štátnej ochrany prírody so sídlom v Banskej Bystrici Roman Rajtár.
Nepôvodných dravých vtákov vlastnia sokoliari a podľa evidencie majú len osem kusov troch nepôvodných druhov. Od roku 1996 doviezli iba 26 dravých takýchto operencov. Ochranári presadili zákaz dovozu ďalších vtákov preto, že v prípade ich úniku do voľnej prírody by mohlo dôjsť k spáreniu sa s pôvodným druhom.
Výskyt korytnačky písmenkovej ozdobnej zaznamenali vo voľnej prírode prvýkrát v roku 1987 pri Bratislave. Vlani už na vyše 50 lokalitách žilo niekoľko sto kusov. Odborníci odhadujú, že ich počet je ešte vyšší. Rozšírené sú aj v Nitre, Štúrove, Banskej Bystrici, Zvolene, Prešove, Košiciach, Novom Meste nad Váhom, Liptovskom Mikuláši a pri ďalších mestách. Vo voľnej prírode žije na Slovensku iba korytnačka močiarna, ktorú môže korytnačka písmenková ozdobná ohroziť. Je totiž rýchlejším, dravším, väčším predátorom. Korytnačky písmenkové ozdobné vo voľnej prírode požierajú najmä obojživelníky a plazy. Táto korytnačka pochádza z Floridy a Mexika, dokáže sa prispôsobiť aj v našich končinách. Rýchlo rastie a priemer dospelej je vyše 20 centimetrov. Dožíva sa približne 80 rokov. (tasr)