Národnú kultúrnu pamiatku hrobku Migazziovcov na jeden deň sprístupnili verejnosti v Zlatých Moravciach. Sarkofágy sú z čierneho rakúskeho mramoru a nikdy ich oficiálne neotvárali. FOTO - AUTORKA |
Migazziovci pôsobili v regióne od sedemnásteho storočia. Posledným grófom rodu bol Viliam, poslanec Tekovskej župy. Miloval svoju manželku Antóniu, ktorá sa upísala chudobným a sirotám. Založila v Zlatých Moravciach Červený kríž. Jej humanitnú činnosť ocenil aj viedenský cisár Rádom Hviezdneho kríža.
"Antónia pri práci s chudobnými ochorela na týfus a zomrela. Viliam pokračoval v jej práci a dal postaviť v Zlatých Moravciach sirotinec. O rok neskôr postavil Anton svojej manželke hrobku. Do jedného sarkofágu uložil manželkine pozostatky, do druhej pochovali o desať rokov neskôr aj jeho, a tým rod po meči vymrel," povedal Marián Tomajko, riaditeľ mestského podniku Záhradnícke služby, ktorý hrobku spravuje.
Sarkofágy sú z čierneho rakúskeho mramoru a nikdy ich oficiálne neotvárali. Iba raz do nich nakukli zlodeji, ktorí jednu poškodili. Návštevníci včera obdivovali najmä oltár z bieleho carrarského mramoru a polodrahokamov.
"Kamenné kvádre hrobky sa zvetrávajú a potrebujú rekonštrukciu. Správca žiada o dotáciu z programu Obnovme si svoj dom," povedala Danica Ilievová z Krajského pamiatkového úradu v Nitre.
Migazziovci mali v rode kardinála Krištofa Bartolomeja Antona, ktorý založil nadáciu pre viedenských kardinálov. Z nej sú financovaní dodnes. Viedenský kardinál Christoph Schonborn odslúžil na jeho počesť po dvesto rokoch omšu v zlatomoravskom kostole.
Známe sú aj deti Viliama a Antónie Migazziových. Irma sa vydala za Imricha Erdödyho z Hlohovca a vlastnila piešťanské kúpele. Vilma sa vydala za Huga Oberndorfa a vlastnila kúpele v Dudinciach. Najmladšia Antónia spojila svoj život s grófom Štefanom Ambrózym - zakladateľom Arboréta v Mlyňanoch.