Psy v karanténnej stanici v Trenčíne nemajú výbeh pre neopravené diery v plote. Z bezpečnostných dôvodov ich nemôžu brávať na prechádzku ani dobrovoľníci. FOTO SME - MICHAL PIŠKO |
TRENČÍN - Skupina študentov trenčianskeho Gymnázia Ľudovíta Štúra sa odhodlala pomôcť trpiacim psom z karanténnej stanice v Trenčíne. Zhruba 30 psov, ktoré sú dnes v karanténe umiestnené, podľa nich hladuje a nemá dostatočný výbeh. Študenti preto v spolupráci so Slobodou zvierat na budúci mesiac pripravujú benefičný festival i finančnú zbierku na nákup potravy pre vyhladované zvieratá.
Karanténa stanica v Trenčíne patrí mestu a je umiestnená v areáli skládky. Študentom sa nepáči, že psov nemôžu vyvádzať a že zvieratá dostávajú iba jeden druh najlacnejších granúl. "V klietkach býva bežne pozatváraných aj šesť psov, ktoré sa medzi sebou bijú. Všade je tam špina a potkany, psy sa vôbec nedostávajú von," hovorí študentka Eva Delinčáková.
Zvieratá v týchto podmienkach žijú často i viac ako rok. Podľa pracovníka karanténnej stanice Miloša Kuníka psy nemajú výbeh, "lebo zatiaľ nikto neopravil diery v plote a psy by ušli". Riaditeľka Mestského hospodárstva a správy lesov v Trenčíne Erika Vravková hovorí, že na opravu plota už vyčlenili prostriedky v tohtoročnom rozpočte. Vravková priznáva, že kapacita karantény je nedostatočná. "Schválený rozpočet na útulok zvierat pokrýva iba prevádzkové náklady, preto nie je možné ich zvyšovať," povedala.
Ošetrovateľ Miloš Kuník hovorí, že lacné granuly, ktoré psy dostávajú, im stačia sotva na prežitie.
V neďalekej Dubnici nad Váhom vyriešili tento problém dohodou s miestnym supermarketom, ktorý útulku dodáva nepredané mäso. "U nás na to nemáme chladničky a mäso by sme nemali kde variť," hovorí Kuník. Podľa vedúceho útulku v Martine Vladimíra Hataru je však kupovanie lacných granúl paradoxne drahším riešením. "Čím sú granuly lacnejšie, tým menej sú stráviteľné a pes musí dostať väčšiu dávku," hovorí. Šteňatám navyše často jeden druh granúl nestačí a umierajú.
V karanténnej stanici v Trenčíne bolo počas minulého roka umiestnených 210 psov, nových majiteľov si našlo 157 z nich. Na Slovensku sa podľa odhadov ročne narodí asi 150-tisíc nechcených psov. Takmer tretinu z nich majitelia usmrtia, ostatní väčšinou skončia v útulkoch a karanténach.
(mp)