Robotníci žehlia odevy v továrni Kuan-sin Knitting v meste Kuang-čou. Vyrábajú sa tam odevy pre značky Puma, Reebok či Umbro s exportom do USA, Európy a Japonska. FOTO - TASR/EPA |
e ochranárskych opatrení a obmedzenie čínskeho dovozu.
Cieľom vyšetrovania bude zistiť, či obmedziť čínsky dovoz, ktorý po januárovom zrušení systému kvót na dovoz textilu z rozvojového sveta, pri jednotlivých položkách vzrástol až o 1500 percent. Krok americkej administratívy je veľkým víťazstvom pre americké textilky, ktoré žiadajú od Washingtonu zásah proti čínskym dovozcom.
"Rozhodnutie je prvým krokom v procese zisťovania, či je americký trh narušený a či v tomto narušení hrá úlohu Čína," uviedol americký minister obchodu Carlos Gutierrez. Zásah z iniciatívy administratívy je pritom pre textilnú loby výhodnejší, lebo jeho výsledok bude rýchlejší, akoby vláda konala na podnet priemyselníkov.
Sklamaní sú dovozcovia a predajcovia textilu, ktorí dosiaľ na súdoch administratíve úspešne bránili zvažovať predbežné žiadosti výrobcov o ochranu. Predajcovia tvrdia, že obnovenie kvót by len zvýšilo ceny pre spotrebiteľov a pracovné miesta nezachránia. Limity na dovoz z Číny by len vyplnili dovozy z iných rozvojových krajín. (čtk)