Fair trade (alebo spravodlivý obchod) vychádza z myšlienky spravodlivejšie rozdeliť príjmy vytvorené v rámci obchodných vzťahov vo svete. Jeho cieľom je zlepšiť pracovné a životné podmienky ekonomicky a sociálne znevýhodnených výrobcov či pestovateľov tým, že im poskytne prístup na trh za prijateľných podmienok. Vďaka fair trade sa na európsky trh môžu dostať aj tí, pre ktorých by bol za bežných okolností nedostupný.
Fair trade výrobky podliehajú určitým kritériám: nesmú napríklad zneužívať prácu žien a detí a mali by rešpektovať výrobné postupy, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Typickými fair trade výrobkami sú káva, čaj, čokoláda, alebo šperky a ručne tkaný textil pochádzajúce priamo od výrobcov či pestovateľov v chudobných krajinách. Fair trade sa však snaží pomáhať znevýhodneným skupinám obyvateľov aj v európskych krajinách. V Európe je viac ako 2500 predajní, ktoré ponúkajú fair trade výrobky.
Jedným zo zásad fair trade je aj vyplatenie spravodlivej ceny výrobcom a fair trade nákupcovia sa zaväzujú aj k rýchlemu vyplateniu ceny tovaru. Ak je to možné, vyplatia dokonca časť ceny ešte pred dodaním tovaru. A to je pre začínajúcich drobných podnikateľov veľká pomoc. "Mnohé naše klientky majú problém dostať svoj tovar k zákazníkovi a majú problémy aj s platbami. Ak nemajú vlastnú predajňu, iní obchodníci im berú tovar väčšinou iba do komisie a preplatia ho, až keď sa predá. Niektoré dokonca žijú v oblastiach s vysokou nezamestnanosťou a tam je kúpna sila obyvateľstva oveľa nižšia ako napríklad v Bratislave, takže ich možnosti uspieť na trhu sú obmedzené," vysvetľuje Mirka Vacvalová. "Preto sme vytvorili značku Ten Senses, ktorá bude predávať a propagovať výrobky fair trade zo sveta, ale aj našich výrobcov.
Fair trade pomáha tým najchudobnejším - pre ľudí z krajín tretieho sveta je prostriedkom na získanie ekonomickej nezávislosti, pomáha im zabezpečiť aj lekársku starostlivosť či vzdelávanie.
Princípy fair trade oceňujú aj mnohé známe osobnosti. "Fair trade je inšpiratívny príklad partnerstva medzi rozvinutými a chudobnejšími krajinami," povedal napríklad britský premiér Tony Blair. A spevák skupiny U2 Bono vyjadril svoju podporu ostrejšie: "To, že nedávame Afričanom priestor v našich obchodoch a pritom zaplavujeme ich trh našimi výrobkami je jednoducho škandál. Medzinárodný obchod musí dať šancu každému nielen národom, ktoré stanovujú pravidlá. Najchudobnejšie krajiny nechcú donekonečna čakať na omrvinky našej pomoci, chcú sa z chudoby dostať aj vlastným pričinením. A na to potrebujú rovnocenné hracie pole."
Viac o fair trade sa môžete dozvedieť na seminári, ktorý bude prebiehať v dňoch 22. a 23. apríla. Ďalšie informácie nájdete na www.integra.sk