Forman je pri práci ako zjavenie

Filmový festival Febiofest opustil Bratislavu a presunul sa do iných slovenských miest, ale v Bratislave možno tvorbu Fera Feniča vidieť aj ďalej. Nie sú to síce pohyblivé filmové obrázky, iba nehybné fotografie. V Českom centre vystavuje až do šiesteho .

FOTO


Filmový festival Febiofest opustil Bratislavu a presunul sa do iných slovenských miest, ale v Bratislave možno tvorbu Fera Feniča vidieť aj ďalej. Nie sú to síce pohyblivé filmové obrázky, iba nehybné fotografie. V Českom centre vystavuje až do šiesteho mája sériu fotografií, ktoré vznikli počas Formanovho nakrúcania filmu Ragtime.

"Pre mňa to bolo ako zjavenie. Dovtedy som nevidel takto štáb fungovať, nepoznal som také zázemie pre nakrúcanie. Používali niekoľko kamier naraz, režisér nemal žiadne obmedzenie filmovej suroviny. To všetko bolo vo vtedajšom Československu nemožné, takýto luxus nemal u nás vôbec nikto. Keď som sa neskôr trápil s jednou starou kamerou a dostával len päťnásobok materiálu, musel veľmi pozorne zvažovať každý záber, vždy som si spomenul, aké jednoduché je nakrúcať film, keď na to máte podmienky. Dokonca mi napadla myšlienka, že v takýchto podmienkach musí nakrútiť dobrý film každý," zaspomínal na filmové začiatky Fero Fenič.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Medzi vlastnými fotografiami má aj svoju obľúbenú. Je ňou obrázok Miloša Formana s megafónom na rebríku. "Myslím si, že táto najviac vyjadruje zaujatie, s akým pracoval. Nevnímal nič iné, ani svoju vlastnú bezpečnosť, len prácu."

Pred otvorením výstavy poprosil autor návštevníkov, aby ju brali s nadhľadom. Podľa neho to nie je umelecká záležitosť, iba dokumentárne svedectvo. Zo stoviek fotografií z jednej škatule vybral Fenič dvanásť, ktoré zachytávajú prípravu a realizáciu jedinej filmovej scény.

"Je to taký dokumentárny extrakt z niekoľkých dní, ktoré som pri nakrúcaní u Miloša Formana mohol stráviť, navyše v čase, keď sa jeho meno nesmelo u nás nahlas ani vysloviť." V budúcnosti si aj naďalej budú diváci spájať meno Fera Feniča častejšie s filmom ako s fotografiou. "Fotografujem stále, hlavne na cestách po svete, ale nemyslím si, že by som sa s tým mal verejne prezentovať. U Formana som urobil výnimku, a chápem to tak, že zostane jedinou."

SkryťVypnúť reklamu

Naplno sa Fenič plánuje venovať hlavne Štúdiu Febio, ktoré má vyrábať dva dokumenty týždenne. Okrem toho pripravuje celovečerný film a vlastnú televíziu. Rozhoduje sa, že opustí Febiofest, pretože všetky aktivity nezvláda časovo ani zdravotne. "Zostanem v jeho blízkosti, len sa vzdám výkonných funkcií a moja úloha bude skôr v supervízii."

FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku aj bez spoluúčasti
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  5. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  6. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  7. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Doma v záhrade je najčítanejší mesačník na Slovensku
  2. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  5. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  6. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku
  7. Príbeh firmy, ktorá si získala celé Slovensko
  8. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 493
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 6 639
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 705
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 607
  5. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 594
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 191
  7. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone 2 242
  8. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol 2 167
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu