Po novom už budú môcť rodičia učiť svoje deti doma, ak sú učiteľmi, alebo si budú môcť zaplatiť súkromného učiteľa. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Nový školský zákon prináša pre rodičov zaujímavú možnosť - ak chcú, ich dieťa už nebude musieť chodiť do školy, ale môže sa učiť doma. Táto možnosť však bude platiť len pre žiakov na na I. stupni ZŠ alebo pre žiakov základnej školy, ktorým zdravotným stav neumožňuje pravidelnú účasť na vyučovaní.
Na splnenie tzv. Individuálnej výchovy a vzdelávania budú musieť rodičia splniť niekoľko podmienok. Napísať žiadosť, získať súhlas riaditeľa kmeňovej školy a zohnať si kvalifikovaného učiteľa (ak je učiteľom rodič, môže ho učiť on). Ak ide o dieťa, ktoré pre zdravotné problémy nemôže školu navštevovať, učiteľa mu musí zabezpečiť kmeňová škola, a to v rozsahu najmenej päť hodín týždenne.
Ak rodič všetky podmienky splní, zdôvodní riaditeľovi, prečo požaduje pre dieťa práve individuálnu výchovu a vzdelávanie, a zabezpečí svojmu dieťaťu učebnice a učebné texty, riaditeľ školy mu má individuálne vzdelávanie umožniť.
Dieťa potom bude v kmeňovej škole vždy polročne preskúšané z každého predmetu. Na základe výsledkov skúšky mu škola vydá vysvedčenie.
Ak dieťa nedosiahne také školské výsledky, ako sa požadujú, môže riaditeľ individuálnu výchovu a vzdelávanie zrušiť. Podľa zákona bude výsledky dieťaťa kontrolovať aj Štátna školská inšpekcia.
Zákon myslí aj na to, ako to bude fungovať po finančnej stránke. Hovorí, že náklady spojené s individuálnou výchovou a vzdelávaním hradí zákonný zástupca dieťaťa, a to okrem nákladov na učebnice a učebné texty schválené ministerstvom školstva a nákladov na činnosť školy, do ktorej bol žiak prijatý.
Keďže žiak aj pri štúdiu doma ostane žiakom kmeňovej školy, škola naňho bude dostávať normatívny príspevok - rodičia sa preto nemusia obávať, že by pre peniaze škola individuálnu výchovu a vzdelávanie odmietla.
Ministerstvo školstva však predpokladá, že túto možnosť bude využívať len niekoľko percent rodičov.
Iniciatíva za reformu školstva:
"Principiálne to vnímame ako krok dobrým smerom preč od 'štátom vyvlastneného dieťaťa', i keď stále nemožno hovoriť o rovnoprávnosti takéhoto typu vzdelávania.
Mnohí rodičia však tento model dlho očakávajú, veď v susedných Čechách už funguje roky."
Nadaní žiaci budú mať individuálny plán
Okrem Individuálnej výchovy a vzdelávania, teda tzv. domácej školy, zavádza nový zákon aj pojem Individuálny výchovno-vzdelávací plán. Je určený nadaným žiakom a študentom, ktorí spadajú do kategórie žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
Individuálny výchovno-vzdelávací plán však bude môcť riaditeľ školy povoliť aj iným žiakom a študentom na základe závažných dôvodov (napríklad tehotenstvo a materstvo, neformálne vzdelávanie).