
Svetová ženská tenisová štvorka, Švajčiarka Martina Hingisová sa rozpráva s malým fanúšikom a žiakom tenisovej školy Dylanom O‘Brienom v úvodný deň turnaja v Sydney. FOTO - TASR/AP
Jej partner z USA Jan-Michael Gambill však urobil dvojchybu a prvým jednotlivcom, čo sa zapísal na dva Hopmanove poháre, bola čerstvá tridsiatnička Arantxa Sanchezová zo Španielska.
S iba devätnásťročným Tommym Robredom zdolala USA 2:1, keď rozhodol nielen mix, ale najmä zvrat v zápase Robreda s Gambillom. Sanchezová totiž vo svojej dvojhre už dvadsiatykrát podľahla Selešovej (bilancia 3:20) a tŕpla. Tak ako v Austrálii pred dvanástimi rokmi, keď sa o jej úspechu dozvedel brat Emilio Sanchez až v lietadle. Čo sa vlastne vtedy stalo?

Tenisový Hopmanov pohár v austrálskom Perthe vyhrala španielska dvojica Tommy Robredo - Arantxa Sanchezová-Vicariová (na snímke), ktorá vo finále zdolala americký pár Jan-Michael Gambill - Monika Selešová.
FOTO - ČTK/AP
Arantxa mala iba 18 a jej brat 24 rokov. Emilio nečakal, že sa dostanú vo svojej premiére hneď do finále a mal už kúpenú letenku z Perthu do Aucklandu na Nový Zéland na ďalší turnaj. Španieli po veľkom boji vyhrali nad obhajcom Československom 2:1 (Sanchezová - Suková 3:6, 7:6, 7:6) a vo finále ich čakal superfavorit USA s McEnroom a Shriverovou. Sanchez požiadal riaditeľa turnaja McNamceho, aby hral najskôr svoje zápasy a sestra posledný, a tak stihol odlet. Vyšli mu v ústrety a inšpirovaný Emilio zdolal v dráme McEnroa 5:7, 7:5, 7:5. Mix však súrodenci prehrali 3:6, 3:6, a keďže sa od Arantxe zázraky nečakali, Emilio odletel smutný. Až od pilota Qantaxu sa v lietadle dozvedel, že je o 50-tisíc dolárov bohatší a jeho sestra vyhrala nad Shriverovou 6:3, 6:3. Natešený nestratil na Novom Zélande ani zápas a turnaj v Aucklande vyhral!
Tentoraz bol hrdinom mladý Robredo, ktorý vlani skočil zo 130. miesta v rebríčku do tridsiatky a odvrátil proti Gambillovi dva mečbaly: „Je to ako sen, veľká pocta hrať po boku Arantxe, našej najslávnejšej hráčky všetkých čias. Keď vyhrala, mal som sedem rokov a nevedel som nič o Hopmanovom pohári. Prvý raz som sa o ňom dozvedel pred tromi rokmi. V Španielsku sa úžasne dobre trénuje, všade je plno skvelých tenistov a teraz vďaka tomu, že sme mali Sanchezovú a Martinezovú, rastú aj ženy.“ A. Sanchezová: „Nehanbím sa, som veteránkou, v decembri som mala tridsať. Ale skúsenosti mi pomáhajú, navyše teraz nie som favoritkou, hrám bez tlaku, na ťahu sú mladší. Celý život som doplácala na menšiu postavu, nahradzovala som to bojovnosťou, trénovanosťou a fyzičkou. Rebredo je talent, povedala som McNamcemu, že hrám už piatykrát turnaj len pod podmienkou, že nastúpi so mnou aj Robredo z rodnej Barcelony.“
Po roku 2004 budú perthský štadión búrať a podujatie nemá prístrešie. Vláda Západnej Austrálie musí do októbra rozhodnúť, či nájde peniaze na viacúčelovú halu pre 10-tisíc divákov so zatváracou strechou ako v Melbourne, inak Perth stratí Hopman Cup…
Finále 14. ročníka: Španielsko - USA 2:1 (Sanchezová - Selešová 1:6, 6:7, Robredo-Gambill 6:3, 2:6, 7:6, mix 6:4, 6:2). Víťaz dostal 240 000 austrálskych dolárov, porazený polovicu. Prvý raz po štyroch rokoch neštartovalo Slovensko, víťaz ročníka 1998.
PRE SME - ANDREJ BUČKO, Melbourne