
FOTO - ARCHÍV
lého storočia – český oštepár Jan Železný, americký šprintér Maurice Greene. Zvíťazil objav roka, švajčiarsky osemstovkár André Bucher, zrodilo sa atletické prekvapenie roku, keď Ukrajinka Žanna Pintusevičová-Blocková zdolala na sto metrov Američanku Marion Jonesovú.
Výkon s oveľa širším záberom než je vlaňajšok ale nemá domicil mesta kanadského západu. Viaže sa k nemu rakúske mestečko Götzis. Český atlét Roman Šebrle (narodený 26. novembra 1974) sa tam stal historickým pokoriteľom desaťbojárskej deväťtisícovej hranice, výkonom presne 9026 bodov.
Lanškrounský rodák bude vo všetkých atletických kronikách od 27. mája 2001 vpísaný zlatou literou trebárs ako nemecký bežec Armin Hary, ktorý prvý zabehol stovku za 10 sekúnd, Brit Jonathan Edwards, pokoriteľ osemnásťmetrovej trojskokanskej hranice, Rus Rudolf Povarnicyn, ktorý zdolal vo výške 240 cm, hoci nikdy predtým ani potom nič veľké nedosiahol.
Šebrle prekonal to, na čo sa čaká generácie, momentálne napríklad stále na prelomenie deviatky v diaľke alebo stovky v oštepe. Hranice snov sa dotkol už v júli 1999 Romanov kolega z reprezentácie, Tomáš Dvořák dosiahol v Prahe 8994 bodov.
Šebrle pred odchodom do götziskej desaťbojárskej mekky hovoril o výkone 8500 bodov. Po pretekoch sa priznal, že takticky klamal. „Myslel som na deväťtisíc, a ako veľmi,“ povedal so slzami v očiach nový svetový rekordér.
Český superatlét je predovšetkým bojovníkom. Posledná disciplína götziského úsilia o pokorenie deväťtisícovej hranice – beh na 1500 metrov – sa navždy vryla do pamätí. Šebrle pred ňou zaostával za Dvořákom o 68 bodov. V čase premenenom na body to znamenalo zlepšiť si osobný rekord o 3,42 sekundy, presne zo 4:28,90 min na 4:25,48 min. Bežal za 4:21,85 min.
„Stodvadsať metrov pred cieľom som zavrel oči a otvoril ich dvadsať metrov pred ním. Vedel som, že to dokážem. Tisícpäťstovku som ešte nikdy nebežal na doraz. Vtedy by som na dráhe trebárs umrel, tá deväťtisícovka bola veľmi na dosah,“ hovoril už dnes legendárny športovec, ktorý začínal s atletikou až v 21 rokoch v Týništi nad Orlicí.
PETER FUKATSCH