Hospodárenie spolku v roku úspešnej aténskej olympiády, ako s hrôzou zistili v sobotu členovia na 30. valnom zhromaždení, sa účtovne skončilo so schodkom takmer 21,6 milióna korún.
Úplne zlyhal marketing: skutočný príjem z neho dosiahol iba 3,9 milióna, čo nie je ani tretina oproti plánu a pätina v porovnaní s rokom 2002. Slovenská olympijská marketingová spoločnosť skončila rok s vyše 600-tisícovou stratou. Z postu jej predsedu predstavenstva musel v októbri 2004 odísť bývalý lyžiarsky šéf Július Dubovský. Po ňom aj bývalý generálny tajomník Martin Benko, ktorý ho na krátko vystriedal. Predstavenstvo teraz vedie bývalý kanoista-olympionik Ľubor Štark. "Eseročku" SOM sport poslali olympionici radšej do likvidácie.
Úder pod pás zo strany STV
"Je to aj tvoja osobná zodpovednosť," zaútočil na šéfa SOV Františka Chmelára riaditeľ Národného športového centra Miroslav Haviar, ktorý do novembrových volieb bol tiež v olympijskej exekutíve. "Nezhadzujem ju z hlavy," reagoval Chmelár. Časť strát vysvetlil "úderom pod pás" zo strany nového manažmentu Slovenskej televízie, ktorý odmietol plniť zmluvy s SOV, platné do konca roku 2004. "Keďže na ne boli naviazané zmluvy s partnermi, museli sme zaplatiť za ich reklamu na obrazovkách 8,5 milióna Sk, čo spôsobilo výpadok zhruba desiatich miliónov," skonštatoval skúsenosti s verejnoprávnou televíziou.
Našťastie, podpora lausannskej centrály MOV bola štedrejšia ako sa rátalo (7 percent príjmov napriek stratám v dôsledku pádu dolára) a olympijský výbor mohol 9,4 milióna nepokrytých výdavkov uhradiť z ušetreného z minulých rokov. Väčšina šla na odmeny športovcom za úspechy a kvalifikáciu na aténsku olympiádu. Správa o hospodárení napokon prešla (proti Haviar, siedmi sa zdržali), strata sa vyrovná znížením základného imania.
Ak medaila, tak najlacnejšia
Na začiatku zhromaždenia Chmelár v prítomnosti talianskeho veľvyslanca Antonia Provenzana slávnostne podpísal slovenskú prihlášku na jubilejné 20. zimné olympijské hry v Turíne - zhodou okolností rovných 300 dní pred ich otvorením.
Zimní olympionici nebudú mať také podmienky ako letní pred Aténami. "Nesplníme, čo sme sľúbili a športovcom ukrivdíme," pripomínal sánkársky šéftréner Walter Marx. "Ak získame medailu, bude to najlacnejšia medaila, akú v Turíne udelia," tvrdil biatlonový predseda Juraj Sanitra. "Na odmeny v aténskej výške v prípade hokejovej medaily by sme museli predať SOV aj s domom," glosoval šéf štábu Igor Nemeček, inak hokejový sekretár.
Aj hviezdy letných športov však stratia. Ministerstvo školstva totiž zmenilo filozofiu toptímu Peking 2008 rozdelením rovnakého balíka peňazí medzi podstatne väčší počet športovcov, čo narazilo na kritiku. "Štrnástim z pôvodného tímu pridáme z našich financií, ktoré dúfam - získame," zastrája sa podpredseda Vladimír Miller.
Bez problémov prešli projekty na rok 2005: Millerov športový aj Mračnovej rozvoja olympizmu. Ten okrem tradičných akcií (Beh Olympijského dňa, vedomostné a literárne súťaže a pod.) obsahuje aj dlhodobý ženský program Zmeň svoj životný štýl a konkrétnu brigádnickú pomoc postihnutým Tatrám. Jednoznačnú podporu dostala aj kandidatúra plavkyne Martiny Moravcovej na členstvo v komisii športovcov Európskych olympijských výborov. Čestný člen MOV Vladimír Černušák a predseda SOV František Chmelár odovzdali diplom MOV bývalej olympioničke v hádzanej Jane Stašovej.