FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Väčšina ľudí si myslí, že mafia má vplyv na politické dianie na Slovensku. Ako ukázal prieskum agentúry MVK, len 3,1 percenta ľudí je toho názoru, že mafia u nás politický život neovplyvňuje. Politici si však myslia, že verejnosť to nevníma správne.
Šéf výboru na kontrolu činnosti SIS Viliam Soboňa z HZDS hovorí, že politici by mali otvorenejšie hovoriť a veci nezahmlievať a potom sa zlepší aj dôvera verejnosti voči nim. Často podľa neho cítiť, že za vystúpeniami politikov sú ekonomické záujmy a potom je to len krok k tomu, aby si ľudia domysleli, že niekto je v pozadí. "Je však mylné sa domnievať, že je to mafia. Najskôr by sme museli povedať, čo je to mafia," hovorí.
Poslanec SMK Zsolt Komlósy si myslí, že verejnosť je náchylná spájať s mafiou finančné a hospodárske skupiny, ktoré sa "netradičným spôsobom" snažia získať vplyv. "Verejnosť si toto mýli s ozajstnou mafiou. Predstavujem si ju ako ozbrojených a trestných činov sa nezdráhajúcich ľudí, ktorí nelegálne získavajú finančné výhody."
Poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý sa domnieva, že prieskum nemá až takú výpovednú hodnotu. Podľa neho sú skôr ľudia slabo informovaní o tom, ako fungujú ústavné inštitúcie a aké sú ich právomoci.
Zuzana Martináková zo SF hovorí, že vo vedomí ľudí sú s politikou spojené vždy veľké peniaze a záujmy. K takému presvedčeniu prispievajú aj politici, ktorí sa nechcú správať priehľadne. "Tá nechuť poslancov zverejniť majetkové priznania z dôvodu, že sa boja zlodejov. To je absurdné," hovorí.
Minister vnútra Vladimír Palko z KDH sa k prieskumu odmietol vyjadriť. (sp)
Kedy sa hovorilo v parlamente o mafii
Po výroku policajného viceprezidenta Spišiaka
Vlani boli mnohí poslanci rozhorčení, keď policajný viceprezident Spišiak hovoril, že organizovaný zločin má chápadlá aj v Národnej rade. "O niektorých ľuďoch vieme presne, o niektorých máme len operatívne informácie. Snažíme sa nájsť dôkazy, ktoré by obstáli aj pred súdmi, a toto prepojenie eliminovať," povedal týždenníku Formát. Neskôr spresnil, že prepojením myslel určité kontakty, ktoré by bolo možné zneužiť.
Nezávislý poslanec Ladislav Polka výrok označil za nehoráznosť. Robert Kaliňák zo Smeru povedal, že Spišiak sa snaží robiť svoju prácu poctivo a možno mu len niečo "uletelo". Neskôr minister vnútra Palko parlamentu napísal, že polícia zatiaľ nemá dôkaz o spojení mafie a poslanca.
Keď poslanci žiadali zoznam mafiánov
V správe o bezpečnostnej situácii za rok 2004 ministerstvo vnútra informovalo o počte zločineckých skupín, o ktorých polícia vie, a o počtoch mafiánov. Brannobezpečnostný výbor parlamentu preto požiadal ministerstvo vnútra, aby vysvetlilo, čo si pod pojmom mafián predstavuje, a o zoznam ľudí, ktorých polícia eviduje ako mafiánov. Poslanci argumentovali aj tým, že sa chcú vyvarovať prípadných kontaktov s podozrivými.
Podľa našich informácií už polícia výboru odpísala, že mu menný zoznam nemôže poskytnúť. Oficiálne o tom má minister vnútra informovať poslancov na najbližšom zasadnutí výboru. (r)