BRATISLAVA - Živnostníci, umelci a ďalší samoživitelia, ktorých zdravotné poisťovne vnímajú ako samostatne zárobkovo činné osoby, majú podľa návrhu ministerstva zdravotníctva od polovice budúceho roka platiť vyššie odvody. "Žiadne zvyšovanie odvodov sa nekoná. Koná sa spresnenie a koná sa spravodlivejší odvod," povedal minister Rudolf Zajac na včerajšom brífingu. Zvolal ho, aby reagoval na články, ktoré upozornili na plánované zvýšenie odvodového zaťaženia.
Priemerný živnostník má podľa ministra zaplatiť mesačne maximálne o tridsaťtri korún viac. Táto zmena vyplýva z toho, že od 1. júla 2006 sa pri výpočte sumy, z ktorej sa platí 14 percent do zdravotnej poisťovne, nemá daňový základ znižovať o už zaplatené odvody. Drobní podnikatelia tak majú začať platiť odvody z odvodov a podľa prepočtov SME ich to môže mesačne stáť desaťkrát viac, ako tvrdí Zajac. Pokojní môžu byť len tí najbohatší, ktorí už pred zmenou budú platiť z maximálnej možnej sumy (dnes 43 095 korún). Tí nezaplatia ani korunu navyše.
Zo dňa na deň
Minister tvrdí, že toto "spresnenie" v odvodoch súvisí so zavádzaním tzv. ročného zúčtovania. Pri ňom sa mesačne platené odvody budú považovať len za preddavky a raz za rok sa porovnajú so skutočným príjmom. Ak suma preddavkov bude nižšia ako vypočítaný ročný odvod, občan doplatí rozdiel. V opačnom prípade by sa mu mal preplatok vrátiť.
Podľa Zajaca sa však vyskytli problémy, ktoré si vyžiadali spomínané spresnenie, inak by ročné zúčtovanie nebolo možné realizovať. "Vymeriavací základ SZČO (samostatne zárobkovo činných osôb) sa z dôvodu ročného zúčtovania ustanovuje vo výške polovice základu dane nezníženého o odvody na zdravotné poistenie," píše sa v tlačovej správe, ktorú včera dostali novinári na brífingu.
Deň predtým však bola situácia iná. Ešte v stredu ministerstvo počítalo s tým, že by dodatočnými zdravotnými odvodmi zaťažilo aj tie odvody, ktoré podnikatelia platia Sociálnej poisťovni. Ako sa totiž píše v stanovisku, ktoré do redakcie poslal Zajacov hovorca Karol Farkašovský, "Vymeriavací základ SZČO by sa mal stanoviť ako polovica základu dane SZČO, nezníženého o poistné a príspevky na sociálne poistenie a starobné dôchodkové sporenie a o preddavky na zdravotné poistenie."
Ďalej priznal, že "pre SZČO, ktorá nevykazuje stratu, to bude znamenať zvýšenie vymeriavacieho základu, teda i vyššie poistné".
Zúčtovanie aj v sociálke
Štát možno samostatne zárobkovo činným osobám zavedie preddavky aj na platenie odvodov do Sociálnej poisťovne. Naznačilo to ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny s tým, že o tejto možnosti uvažuje pracovná skupina zastrešovaná rezortom financií.
Poradca ministra financií Peter Papanek potvrdil, že pracovná skupina existuje. "Jej úlohou je preskúmať, či je možné znižovať odvodové zaťaženie bez negatívnych vplyvov na verejné financie," povedal. Úvahy, ako sa to dá docieliť, nekomentoval. "Zatiaľ je všetko v rovine úvah analytikov, žiadne kontrétne výstupy ešte nie sú," dodal Papanek.
Zavedenie systému preddavkov a zreálnenie odvodov samostatne zárobkovo činných osôb by vzhľadom na stúpajúci trend ich príjmov zvýšilo príjmy Sociálnej poisťovne. To by mohlo pomôcť zníženiu odvodov, ktoré minister práce Ľudovít Kaník avizuje na volebný rok 2006.
Kaník pritom označil Zajacov zámer zvýšiť zdravotné odvody za nie dobrý: "Hlavným cieľom vládnej politiky je dlhodobé znižovanie odvodového zaťaženia." Minister práce je preto pripravený na rokovaní vlády o novele zákona o zdravotnom poistení navrhnúť dokonca zníženie súčasnej sadzby zdravotných odvodov pre samostatne zárobkov činné osoby zo 14 na 10 percent.
Proti vyšším odvodom do zdravotných poisťovní sa postavila aj Demokratická strana. Šéfka Slobodného fóra Zuzana Martináková dokonca vyzvala ministra Zajaca, aby odstúpil.
Autor: tv