Za nekonečnú hanbu označil taliansky denník Gazzetta dello Sport vyčíňanie fanúšikov Interu počas milánskeho štvrťfinále Ligy majstrov s mestským rivalom AC. Po druhý raz v sezóne sa stretnutie najprestížnejšej európskej futbalovej súťaže na starom kontinente nedohralo a opäť sa tak stalo v Taliansku.
Aj príčina bola rovnaká: letiace predmety z hľadiska. Septembrový súboj rímskeho AS s Dynamom Kyjev ukončila po polčase letiaca minca, ktorá zranila švédskeho rozhodcu Andersa Friska. Rimania prehrali 0:3 kontumačne a najbližšie dva domáce duely museli hrať pred prázdnym hľadiskom.
V utorok večer pristála svetlica na ramene brazílskeho brankára AC Miláno Didu. Čierne dni talianskeho futbalu neprestávajú.
Len počas posledného víkendu v domácej lige zranili rozbesnení fanúšikovia 85 policajtov. Dvesto priaznivcov Livorna sa po zápase v Ríme s miestnym AS pustilo do bitky so strážcami zákona na rímskej autobusovej stanici. Sedemnásti skončili vo väzbe. Ďalších 259 výtržníkov identifikovali kamery aj na štadiónoch v Palerme, Udine či Peruggii. Čaká ich obvinenie z rôznych trestných činov. "Pre náš futbal je to veľmi zlá reputácia," smutne konštatuje denník Corriere della Sera.
"Vláda by sa celým problémom už konečne mala zaoberať. Výtržnosti a hádzanie predmetov na trávnik sú v krajine na dennom poriadku. Pred pár rokmi sa fanúšikovia Interu, z rovnakého miesta, z akého priletela teraz svetlica na Didovo telo, snažili dokonca hodiť na trávnik horiaci moped," povedal pre BBC tamojší expert na taliansky futbal James Richardson. Televízne kamery síce podľa jeho slov za posledné dva roky pomohli zatknúť niekoľko výtržníkov, ale "nikto zatiaľ neponúkol efektívne riešenie."
Ohrození sa cítia nielen slušní fanúšikovia, ale aj samotní futbalisti. Obranca AC Miláno Alessandro Costacurta by o tom vedel rozprávať. Keď v máji 2001 jeho tím zdolal Inter 6:0, rozvášnený divák zo sektora súpera ho napadol priamo na ihrisku počas zápasu.
Otello Lorentini, ktorého syn Roberto zahynul počas tragédie na bruselskom štadióne Heysel, ponúka recept ako na výtržníkov. "Angličania sa na rozdiel od Talianov od čias bruselského finále dokázali poučiť. Tam sa vláda do násilníkov poriadne obula a dnes majú bezpečné štadióny. To sa o tých našich povedať nedá. Čoraz viac sa bojíme brať so sebou na futbal aj deti." (rh)