BRATISLAVA - Dĺžka súdneho konania na Slovensku je alarmujúca, tvrdí najvyšší orgán súdnej samosprávy Súdna rada. "Nie je zabezpečené právo občanov na súdny proces bez zbytočných prieťahov," písala ešte na jeseň vo svojom uznesení, ktoré adresovala ministerstvu spravodlivosti.
Najväčším problémom je vybavovanie starých vecí, ktorých čaká na vyriešenie takmer 300-tisíc. Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že sudcov je dnes dosť na to, aby zvládali nové prípady a vybavili aj tie staré. Sudcovia naopak tvrdia, že ich je málo.
Podľa prezidenta Združenia sudcov Slovenska a člena rady Juraja Majchráka ročne každý sudca vyrieši v priemere 370 vecí. Vzhľadom na počet sudcov na súdoch prvého stupňa nebudú staré veci podľa Majchráka "za takéhoto stavu nikdy vybavené". Aj preto Súdna rada vyzvala ministerstvo, aby to vzalo do úvahy pri určovaní počtu miest na súdoch.
Podľa hovorcu ministerstva Richarda Fidesa sa o tom v rozpočtovej kapitole na rok 2006 neuvažuje. Majchrák si pritom myslí, že by stačilo jednorazovo zvýšiť počet sudcov asi o sto, aby pomohli vyriešiť práve problém starých prípadov. Ďalší sudcovia by sa už neprijímali a časom by sa ich počet ustálil na dnešnej úrovni, lebo iní sudcovi odídu do penzie.
Ministerstvo však uprednostňuje prijímanie nových vyšších úradníkov, ktorí za sudcov vybavujú administratívnu prácu. Majchrák pripúšťa, že úradníci pomáhajú, "ale nemôžu za sudcov rozhodnúť".
Podľa Súdnej rady žiadna z reforiem s výnimkou zmien v obchodnom registri nezrýchlila súdne konanie tak, ako sa očakávalo. Ministerstvo namieta, že práve prebieha druhá etapa reformy, ktorej pozitívny efekt sa podľa Fidesa "dostaví o niekoľko rokov".
Ústavnoprávny výbor parlamentu ministerstvo pred časom požiadal, aby vypracovalo správu o stave súdnictva. Keď ju dostal, nebol spokojný a požiadal ju doplniť. O jej konečnej verzii má rokovať koncom mesiaca.
"Myslím si, že diskusia bude veľmi kritická," povedal člen výboru a tvrdý kritik ministerstva spravodlivosti Miroslav Abelovský. "Podľa mňa bude horšia vymožiteľnosť práva na konci volebného obdobia, ako na jeho začiatku," vyhlásil. (rp)
V Štrasburgu sa sťažujeme menej ako kedysi
BRATISLAVA - Sťažností Slovákov na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu minulý rok ubudlo. V roku 2003 ich bolo 539, o rok neskôr iba 470. Súd v 11 prípadoch rozhodol, že Slovensko porušilo vo vzťahu k občanom niektorý z článkov dohovoru o ľudských právach.
Naši občania sa najčastejšie sťažovali na prieťahy v súdnom konaní. Sťažovatelia si nárokovali vyplatenie odškodného vo výške 54 miliónov korún, súd im priznal iba milión. Raz sa spor ukončil zmierom, dvakrát súd rozhodol v prospech štátu.
Úbytok sťažností môže súvisieť s tým, že po novele ústavy o takýchto podnetoch skôr ako Štrasburg musí rozhodnúť náš Ústavný súd. Ten dal minulý rok za pravdu desiatkam sťažovateľov, väčšinou pre prieťahy v konaní. (rp)