Davy veriacich stáli včera pred Bazilikou svätého Petra vo Vatikáne, aby mohli prvýkrát navštíviť hrob pápeža Jána Pavla II. FOTO - TASR/EPA
Dvanásť dní po smrti Jána Pavla II. chcú ľudia a kardináli rozhodnúť to, čo prináleží až novému pápežovi. Experti hovoria o kampaniHovoriť po smrti populárneho pápeža o jeho vyhlásení za svätého nie je nič neobvyklé. Debata o blahorečení Jána Pavla II. už však začína pripomínať davovú psychózu. Jej motívy spochybňujú novinári i vatikánski experti.
Už deň po smrti pápeža označil kardinál a jedna z najvplyvnejších osôb Vatikánu Angelo Sodano Jána Pavla II. za Veľkého. Takejto pocte sa obyčajne tešili pápeži, ktorých vyhlásili za svätých. Vzápätí zaplavili Vatikán listy stoviek veriacich z celého sveta, ktorých Ján Pavol II. vyliečil.
Jeden potvrdený zázrak je nevyhnutný, aby mohla cirkev vyhlásiť osobu za blahorečenú, čo je predstupeň vyhlásenia za svätého. Počas piatkového pohrebu už skandovali tisíce mladých veriacich "Santo, subito santo" (Nech je hneď svätý.)
Emócie davu neprekvapujú, zarážajú však aktivity kardinálov. Tí totiž na rozdiel od davu musia vedieť, že o blahorečení môže rozhodnúť len jediná osoba, a tá ešte nie je zvolená. Až nový pápež môže povedať, či sa proces blahorečenia začne päť rokov po smrti, ako to predpisuje cirkevné právo, alebo bude Ján Pavol II. vyhlásený za svätého aklamačne, teda hromadným súhlasom kolégia kardinálov. O akejkoľvek inej výnimke môže rozhodnúť zase iba nástupca Jána Pavla II.
Kardináli za davom nijako nezaostávajú. K zázračne vyliečeným sa už pridal kardinál Francesco Marchisano. Pápež mu vraj vrátil hlas, ktorý stratil po chirurgickom zákroku na krku. "Dotkol sa toho miesta a povedal, že sa za mňa bude modliť k Pánovi. Po nejakom čase som mohol normálne hovoriť," povedal kardinál vo svojej kázni.
Tlak stupňuje hlavne nemecký kardinál Joseph Ratzinger, ktorý je horúcim kandidátom na nového pápeža. "Môžeme si byť istí, že náš milovaný pápež teraz stojí v Božom okne, pozerá sa na nás a žehná nám," ukončil homíliu v deň pápežovho pohrebu. Podľa známeho talianskeho experta na Vatikán Vittoria Messoriho je to jasná narážka. "Ak je v raji, tak je svätý," povedal denníku New York Times.
Práve Ratzinger má byť iniciátorom listiny, ktorá teraz koluje medzi kardinálmi a požaduje urýchlenie procesu blahorečenia. Podľa denníka Corriere della Sera ju podpísala značná časť kardinálov. "Všetci kardináli by si chceli obliecť plášť Jána Pavla II.," komentoval to americký profesor histórie Christopher Bellitto. "Urýchliť kanonizáciu je toho súčasťou."
Známy švajčiarsky teológ a kritik cirkvi Hans Küng tvrdí, že je to tlak na kardinálov, aby zvolili pápeža s rovnakými konzervatívnymi názormi, ako mal Ján Pavol II. "Ratzingerova zmienka v kázni počas pohrebu je kolosálna manipulácia."
Bokom od diskusie nezostal dokonca ani Edward Nowak, tajomník Kongregácie pre otázky svätorečenia. Aj on pripustil, že pod tlakom veriacich by Ján Pavol II. mohol byť blahorečený v rekordnom čase.
Dav sa snaží zaplniť dieru, ktorá po obľúbenom pápežovi zostala. A Vatikán sa bojí vzdať popularity, ktorú mu Ján Pavol II. prináša aj po svojej smrti.
Zázraky Jána Pavla II.
* americký milionár židovského pôvodu, ktorý trpel mozgovým nádorom, navštívil v roku 1998 omšu, ktorú Ján Pavol II. slúžil v pápežskom letnom sídle v Castelgandolfe pri Ríme a vyliečil sa. Nádor "úplne zmizol za niekoľko hodín".
* mexický chlapec José Herón Badilla mal leukémiu, keď v roku 1990 Ján Pavol II. navštívil jeho rodné mesto Zacatecas. Počas uvítacieho ceremoniálu na letisku mal za úlohu držať holubicu. "Pápež mu povedal, aby holubicu pustil. Potom ho objal a pobozkal na čelo," povedal talianskemu denníku Corriere della Sera mexický kardinál Javier Lozano Barragán. Chlapec sa potom vyliečil. (čtk)
Ľudia stáli hodiny, aby videli pápežov hrob
Graziella Valmoriová z Francúzska stála prvá v dave, ktorý sa už od štvrtej ráno tvoril pred Bazilikou svätého Petra. Spolu so stovkami ďalších ľudí čakala tri hodiny, aby sa mohla pokloniť pred hrobom pápeža Jána Pavla II. "Bol taký dobrý, zaslúži si to," povedala pre agentúru AFP.
Kryptu pod bazilikou, kde minulý piatok pápeža pochovali, včera otvorili pre verejnosť. Talianske úrady sa obávali, že inak by milióny veriacich z Ríma po pohrebe vôbec neodišli.
Graziellu však niekoľkodňové čakanie neodradilo. Do Ríma prišla už pred pohrebom, aby videla vystavené telo Jána Pavla II. a ostala do včera, aby mohla vidieť aj miesto jeho posledného odpočinku.
Keď ju o siedmej ráno vpustili do krypty, bola "veľmi dojatá". Plakala a modlila sa, keď stála pred rakvou. Tá je uložená pod doskou z bieleho mramoru s latinským nápisom "Ioannes Paulus PP II". Pod menom sú dátumy jeho zvolenia a úmrtia ( foto Reuters).
Jána Pavla II. pochovali na mieste, kde v minulosti ležal jeden z jeho predchodcov Ján XXIII., a niekoľko metrov od miesta, kde odpočíva prvý pápež, apoštol svätý Peter.
Nikto v dave nedržal v ruke kvety, aké ľudia na hroby nosia. Na hrob Jána Pavla II. sa nosiť nesmú a každý, kto príde, tu môže rozjímať iba chvíľu, aby sa dostalo na každého.
"Bolo to veľmi rýchle. Hneď prišli a volali na nás Avanti, Avanti," hovorí sklamane Jim Neil zo Škótska. Dúfal, že tu bude môcť v úvahách stráviť viac času a rozlúčiť sa so Svätým Otcom. (mim, čtk)
FOTO
FOTO