Vstup Bulharska odporučilo 522 europoslancov, proti bolo len 70. Rumunsko podporilo 497 poslancov, proti bolo 97. FOTO - REUTERS
a kľúčové reformy.
Europoslanci svojím súhlasom umožnili podpis vstupných zmlúv s Bulharskom a Rumunskom 25. apríla v Luxembursku. Potom môžu ďalšie rozšírenie únie začať schvaľovať všetky štáty súčasnej dvadsaťpäťky.
Zdá sa, že Bulhari a Rumuni sa do únie skutočne dostanú už za necelých 21 mesiacov, záleží hlavne na nich samotných. Ak neuskutočnia nevyhnutné politické a hospodárske reformy, chce únia ich členstvo až o rok odložiť. Nezvyčajný poistný mechanizmus obsahujú vstupné zmluvy.
Za súhlas europoslancov nevďačia Bulharsko a Rumunsko len týmto ochranným klauzuliam, ale predovšetkým prísľubu členských štátov a eurokomisie, že europarlament bude môcť o oboch kandidátoch na členstvo ďalej spolurozhodovať. Formálne sa totiž účasť europarlamentu včerajším hlasovaním v Štrasburgu skončila.
Poslanci Európskej ľudovej strany a Zelených, ale aj niekoľko liberálov a sociálnych demokratov preto pôvodne navrhovalo s hlasovaním počkať na jesenné správy eurokomisie o pokroku oboch krajín v uskutočňovaní reforiem.
"Môžeme hlasovať v novembri," navrhoval šéf frakcie Zelených Daniel Cohn-Bendit. Ľudovci sa zase obávali, že europarlament stráca vplyv na výšku a rozdeľovanie finančnej pomoci pre Bulharsko a Rumunsko z únijného rozpočtu.
Odklad nakoniec väčšinu nezískal. Konzervatívci svoj návrh na poslednú chvíľu stiahli. Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, ktorého krajina v tomto polroku únii predsedá, im krátko predtým prisľúbil, že europarlament bude zapojený do rozhodovania o financovaní ďalšieho rozšírenia.
Bulharsko a Rumunsko majú z európskych fondov počas prvých siedmich rokov členstva dostať až 43,4 miliardy eur. To závisí aj od výšky dlhodobého rozpočtu únie na roky 2007 - 2013, ktorého návrh teraz posudzuje europarlament.
Bulharské a najmä rumunské nedostatky
Na vytúžený vstup do Európskej únie toho musia Bulharsko a Rumunsko ešte veľa urobiť. Zdôrazňujú to nielen europoslanci, ale aj Európska komisia a štáty dvadsaťpäťky.
"V nasledujúcich mesiacoch ešte Rumunsko i Bulharsko musia uskutočniť dôležité reformy. Obe krajiny budeme prísne sledovať," varoval eurokomisár pre rozšírenie Olli Rehn. "Vstupná zmluva poskytuje dostatočné poistky, aby obe krajiny do únie vstúpili dobre pripravené," dodal s tým, že Brusel v opačnom prípade nebude váhať odporučiť odklad.
Obe chudobné krajiny majú ešte nedostatky v mnohých oblastiach. Horšie je na tom Rumunsko, kde zaostávajú reformy štátnej správy a súdnictvo, boj s organizovaným zločinom a korupciou i na najvyššej úrovni, ale i ochrana početnej rómskej menšiny, sirôt a pacientov, životného prostredia a hospodárska súťaž.
Zreformovať súdnictvo, zaručiť slobodu tlače a integrovať Rómov musí i Bulharsko. Tomu pre boj s korupciou navyše chýba nový trestný zákonník. Sofia musí sprehľadniť i privatizáciu. (zel)
Autor: David Zelinger, Brusel