Čína a Japonsko sa teraz sporia už aj o sporné vody Východočínskeho mora, v ktorom by mali byť zásoby plynu a ropyZačalo sa to minulý týždeň novými japonskými učebnicami dejepisu. V Číne vyvolali také rozhorčenie, že ľudia v uliciach ničili japonské autá a vytĺkli okná na veľvyslanectve. Vášne medzi ázijskými gigantmi kypia ďalej.
Ťažba v sporných vodách
Japonsko včera oznámilo, že bude vydávať licencie pre ťažobné spoločnosti na prieskum zásob plynu a ropy v sporných vodách Východočínskeho mora, na ktoré si robia nároky obe krajiny. Čína tam už jednu prieskumnú vrtnú plošinu má a ešte v utorok varovala, aby Japonsko s vydávaním licencií nezačalo. Ak to spraví, "celá otázka sa od základov zmení", upozorňoval Peking.
Tokio tvrdí, že prieskum na dne oceána je čisto priemyselnou záležitosťou, o ktorej sa rozhodlo už dávnejšie a je len zhodou okolností, že sa projekt rozbehol v čase, keď planú vášne. Japonsko je od dodávok strategických surovín závislé a ostrov a prieskumu venuje veľkú pozornosť.
Pyšní milenci
Vzťahy Číny a Japonska pripomínajú v súčasnosti pyšných milencov, ktorí sa navzájom nenávidia aj potrebujú - čo sa obaja hanbia priznať.
Čína vlani predstihla Spojené štáty a stala sa najväčším japonským obchodným partnerom. Japonské spoločnosti priťahuje obrovský čínsky trh, v uplynulom roku tam investovali za 9,2 miliardy dolárov.
Súperia však aj o ovládnutie ázijského kontinentu. A ich vzťahy zaťažuje veľmi krvavá história.
Pre starších Číňanov je japonská okupácia pred a počas II. svetovej vojny veľmi živou spomienkou. Preto prepukli pre učebnice dejepisu, ktoré o týchto udalostiach mlčia, toľké vášne. Inokedy ostražité čínske úrady demonštráciám ani príliš nebránili. Hoci sa Japonsko v minulosti opakovane za vojnové zločiny ospravedlnilo, nepovažovala to Čína za dostatočné a úprimné a využíva v tejto otázke ďalej nacionalizmus.
"Mali by ste sa k svojim dejinám postaviť čelom," odkázal Japoncom čínsky premiér Wen Ťia-pao v pondelok. Bol práve v Indii. Medzi dvoma svetovými gigantmi tam vládla idylická nálada. Najľudnatejšie štáty sveta sa dohodli na riešení dlhoročného hraničného sporu a tvrdia, že teraz už nie sú súpermi, ale partnermi. To však treba brať s dosť veľkou rezervou.
Akokoľvek, čínsky premiér Indii sľúbil podporu pri jej snahách o členstvo v Bezpečnostnej rade OSN. Naopak, Japonsku odkázal, že by svoju snahu o kreslo v Bezpečnostnej rade malo prehodnotiť.
Ide z vás strach
Ide z vás strach, povedal o Číne po násilných demonštráciách japonský minister obchodu. Tokio so znepokojením sleduje čínske posilňovanie armády a pritvrdzovanie v otázke Taiwanu.
Do Pekingu v nedeľu priletí na dvojdňovú návštevu japonský šéf diplomacie Nobutaka Mačimura. Japonský premiér Džuničiro Koizumi včera povedal, že jeho krajina sa nesnaží byť konfrontačná. Jeho ministra zahraničných vecí v Číne čakajú veľmi náročné rozhovory. Koizumi ešte v Číne nebol, odkedy sa stal v roku 2001 predsedom vlády. Čínsky prezident do Japonska naposledy zavítal v roku 1998.