Maturitný škandál: testy s odpoveďami

BRATISLAVA - Na ministerstve školstva zažili včera jeden z najrušnejších dní za posledné roky. Na vine boli maturitné testy z matematiky. Ktosi priplietol k hárkom s testmi z matematiky ...

BRATISLAVA - Na ministerstve školstva zažili včera jeden z najrušnejších dní za posledné roky. Na vine boli maturitné testy z matematiky. Ktosi priplietol k hárkom s testmi z matematiky aj hárky so správne vyplnenými odpoveďami. Dostala ich asi polovica z 2 714 žiakov, ktorí si vybrali ťažšiu A úroveň.

Hovorkyňa ministerstva školstva Monika Murová nevylučuje, že niekto v Štátnom pedagogickom ústave mohol správne odpovede dať medzi testy aj zámerne a pripustila personálne zmeny. Večer na ministerstve debatovali aj o možnom anulovaní výsledkov týchto maturít.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ráno nič netušiaci minister Martin Fronc odcestoval na pracovnú cestu do Mexika a vedenie ministerstva prešlo na štátneho tajomníka Lászloa Szigetiho. "Keď sme sa to ráno dozvedeli, hneď som zvolal krízový štáb," hovorí Szigeti. Na ministerstve sa začal zhon. Minister Fronc okamžite ukončil cestu a letel späť na Slovensko. Szigeti zvolal do Bratislavy členov ústrednej maturitnej komisie, medzitým musel ísť na rokovanie vlády. Popoludní mal poradu so šéfom Štátneho pedagogického ústavu. Úradníci medzitým náhodne kontrolovali v školách ďalšie testy.

Fronc sa vrátil na Slovensko okolo ôsmej večer. Do noci sa na ministerstve radili s právnikmi, čo ďalej a pátrali po tom, kto zapríčinil maturitnú aféru, zvažovali trestné oznámenia, dávali pokyny, aby sa dnes chyba neopakovala.

SkryťVypnúť reklamu

"Teraz je veľmi ťažké povedať, či to bola náhoda, alebo zámer, na ten nemám žiadne dôkazy," hovoril včera podvečer Szigeti. Myslí si, že zlyhal ľudský faktor v Štátnom pedagogickom ústave. Murová tvrdí, že musia dôsledne vyšetriť, či naozaj niekto nerozposlal testy aj so správnymi riešeniami zámerne.

Niektorí žiaci vypracované odpovede k testom nevideli, lebo riaditelia škôl ich stačili stiahnuť, ale niektorí ich videli a mohli si správne odpovede zapamätať.

Riaditeľka gymnázia v Novom Meste nad Váhom Mária Vitásková hovorí, že veľmi rýchle zbadali v niektorých testoch správne odpovede a hneď ich stiahli. Pri iných predmetoch nemali žiadne problémy okrem slovenčiny, pri ktorej chápali jednu z tém nejednoznačne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 395
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 9 110
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 894
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 255
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 3 276
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 656
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 524
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 311
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu