Rumsfeld tradične navštívil amerických vojakov. Zúčastnil sa prísahy nováčikov. FOTO - REUTERS |
Americký minister obrany Donald Rumsfeld včera počas neohlásenej bleskovej návštevy Iraku vyzval iracké vedenie, aby sa vyhlo čistkám na ministerstvách obrany, vnútra a v bezpečnostných silách. Vyjadril tak obavy Američanov, že šíiti a Kurdi, ktorí budú mať hlavné slovo v novej vláde, sa pustia do rozsiahlych personálnych výmen. Väčšina ľudí na ministerstvách aj v bezpečnostných silách totiž pochádza zo sunnitskej komunity, ktorú preferoval Saddám Husajn. Ide tiež väčšinou o členov Saddámovej strany Baas.
Mnohí boli podľa nemenovaného úradníka citovaného v BBC zapojení do potlačenia šíitskych a kurdských povstaní a sú napríklad súčasťou elitného irackého komanda. Ako budú spolupracovať s novou mocou, je otázne.
Washington sa desí predstavy vybavovaní si účtov a neistoty medzi policajtmi. To môže viesť k zhoršeniu bezpečnostnej situácie v krajine, prehlbovaniu rozporov medzi náboženskými skupinami a predlžovaniu pobytu amerických vojakov.
Rumsfeld v podstate Iračanov varoval, aby neurobili rovnakú chybu ako americká administratíva, ktorá po víťazstve nad Saddámom rozpustila irackú armádu. Rozhodnutie prepustiť Saddámových vojakov je jedným z faktorov vplývajúcich na zlú situáciu v Iraku: mnohí z nich sa totiž pridali k odboju alebo zločineckým skupinám.
Donald Rumsfeld je prvým americkým ministrom, ktorý sa stretol s novými irackými hodnostármi - prezidentom Džalálom Talabáním aj premiérom Ibrahimom Džaafárím. Zopakoval im, že Washington nebude tolerovať prejavy politickej korupcie, ktoré by mohli zvrátiť Američanmi naplánovaný časový harmonogram demokratizácie Iraku. Bushova administratíva chce vidieť do konca augusta novú ústavu a do konca októbra by ju mali Iračania odobriť v referende.
Irackí predstavitelia sa Rumsfeldovi snažili vysvetliť zdržania pri zostavovaní nového vedenia. Džaafárí povedal, že nová vláda "bude čoskoro". Politickí pozorovatelia však tvrdia, že rokovania o jej zostavení sa pre personálne otázky môžu ešte výrazne predĺžiť.
Rumsfeldovu návštevu hodnotia ako pokus pritlačiť iracké vedenie, aby prestalo so sektárskymi postojmi a začalo bojovať proti odboju. Americký minister obrany to Iračanom povedal jasne: nestrpíme žiadne odklady, stojí nás to priveľa ľudských životov aj peňazí.
JANA MIKUŠOVÁ