FOTO
BRATISLAVA - Po kontrolnej akcii zameranej na potláčanie nelegálnej práce začalo zhruba tridsaťtisíc ľudí oficiálne pracovať. "Len v apríli dostala Sociálna poisťovňa prihlášky nových pracovníkov od 18 450 zamestnávateľov. Môže to znamenať viac než 30-tisíc zlegalizovaných pracovných miest," vyčíslil minister práce Ľudovít Kaník.
Hromadné prihlasovanie pracovníkov zamestnávateľmi spája Kaník so zvýšenou kontrolou nelegálneho zamestnávania. Inšpektori počas prvých aprílových dvoch týždňov navštívili vyše päťtisíc podnikateľov a zistili, že 832 ich 'zamestnancov' pracovalo bez akejkoľvek zmluvy alebo dohody.
"Akcia sa končí tento piatok," hovorí Kaník. "Kontroly však budú pokračovať a budú sa vracať aj tam, kde už zamestnávanie načierno odhalili." Minister avizuje, že porastú aj pokuty. "V tejto prvej akcii sme sa obmedzovali len na minimálne pokuty, cieľom ešte nebola represia," tvrdí Kaník. Pokuty pre pracovníkov bez zmluvy sa začínali pri tisícke a pre ich 'zamestnávateľov' pri sume 5000 korún.
Zamestnávatelia tvrdia, že k zamestnávaniu načierno ich motivuje štát nastavovaním pracovnoprávnych vzťahov a odvodmi, ktoré by museli platiť, ak by mali s pracovníkom podpísanú pracovnú zmluvu. "Firmy obyčajne zamestnávajú bez potvrdenia, pretože im nevyhovuje pracovná legislatíva, napríklad pracovný čas, minimálna mzda, alebo aby im odpadlo platenie daní a odvodov za zamestnanca," tvrdí Robin Chater, generálny tajomník Federácie európskych zamestnávateľov.
Ministerstvo práce si nemyslí, že by zníženie odvodov odbúralo problém s nelegálnym zamestnávaním. "Názor, že čierna práca zmizne, keď znížime odvody, je síce milý, ale naivný," vyhlásil minister Kaník.
Kontroly u zamestnávateľov sa zintenzívnili, keď od apríla začal platiť nový zákon o zamestnanosti. Ten zamestnávateľom prikazuje nahlásiť SMS alebo e-mailom každého nového zamestnanca ešte pred jeho nástupom do práce. Prichytení zamestnávatelia tak stratili možnosť zdôvodňovať svoje počínanie tým, že pracovník nastúpil len v ten deň a prihláška do Sociálnej poisťovne už je na ceste.
"Nelegálni zamestnanci sú obyčajne zbavení svojich práv a môžu byť ľahko vydieraní, ak by ich presadzovali," varuje Chater z Federácie európskych zamestnávateľov. "Je to problém väčšiny európskych krajín a v najväčšej miere sa týka malých zamestnávateľov, najmä v stavebníctve a stravovacích službách," dodal. K rovnakým zisteniam dospeli aj slovenskí inšpektori práce.
Podľa európskych zamestnávateľov je čierna práca najväčšmi rozšírená v Grécku a Španielsku. Kým na Slovensku sa s výnimkou ukrajinských stavebných robotníkov nelegálne zamestnávanie týka najmä obyvateľov chudobných regiónov, v Európe bez pracovných zmlúv robia predovšetkým imigranti zo severnej Afriky a Stredného Východu.
Kontrolóri o akcii Vietor
* V Nitrianskom kraji boli kontroly aj v nočných hodinách, najmä v nočných kluboch, baroch a diskotékach a zameriavali sa na zamestnávanie cudzincov a mladistvých. Asistovala pri nich polícia a reakcia zamestnávateľov dokazovala, že to nečakali.
* Podnikateľka z Lučenca pri kontrole najprv predstierala záchvat, neskôr situácia vyvrcholila incidentom na ulici za účasti polície.
* V Kežmarku sa kontroly vykonávajú len za asistencie polície.
* Väčšina zamestnávateľov bola vzhľadom na medializáciu pripravená na kontrolu a súhlasila s ňou.