Podnikatelia začali húfne hlásiť Sociálnej poisťovni nových zamestnancov.
Minister práce Ľudovít Kaník hovorí, že predtým tieto pracovné miesta oficiálne neexistovali a ľudia pracovali načierno. Kontrolóri za 12 dní odhalili vyše 800 prípadov zamestnávania bez pracovnej zmluvy alebo dohody. Akcia "Vietor", ako ju nazvali inšpektori, zabrala a prinútila ďalších podnikateľov hlásiť svojich zamestnancov.
Kontrolóri chodili aj v sprievode polície napríklad do nočných klubov. Jedna podnikateľka z Lučenca v snahe vyhnúť sa kontrole dokonca predstierala záchvat. "Neskôr situácia vyvrcholila incidentom na ulici," píšu v správe inšpektori.
Zamestnávanie načierno je síce bežné aj v iných európskych krajinách, ale na Slovensku je situácia špecifická. Generálny tajomník Federácie európskych zamestnávateľov Robin Chater hovorí, že kým v západnej Európe pracujú načierno najmä prisťahovalci zo severnej Afriky a Stredného Východu, na Slovensku sú to prevažne samotní Slováci.
Ekonómovia to považujú sa dôsledok našej vysokej nezamestnanosti, keď sú ľudia za prácu ochotní prijať akékoľvek podmienky zamestnávateľa. "Nelegálni zamestnanci sú obyčajne zbavení svojich práv a môžu byť ľahko vydieraní, ak by ich presadzovali," varuje Chater.
Najväčšie problémy s čiernou prácou majú v Európe podľa neho okrem Grécka v Španielsku, kde odhady hovoria až o 480-tisícoch ľudí pracujúcich bez zmluvy.
Autor: tv