Niekoľko desiatok židovských radikálov z doteraz neznámej extrémistickej organizácie Revava chcelo cez víkend vystúpiť na Chrámovú horu v Jeruzaleme. Chceli tak protestovať proti blížiacemu sa odchodu osadníkov z pásma Gazy. Čakalo na nich tritisíc policajtov, ktorí nakoniec nemali koho rozháňať. Policajtom sa však nepodarilo zabrániť, aby na Chrámovú horu prišiel šéf Hamasu zo západného brehu Hasan Jusúf a s ním niekoľko stoviek Palestínčanov mladších ako 40 rokov, ktorí tam mali zakázaný prístup.
Pre Revavu to bola dobre načasovaná promoakcia. Tesne pred odchodom izraelského premiéra Ariela Šarona za americkým prezidentom Georgeom Bushom.
Neodohrala sa však nijaká veľká zrážka a desiatky zahraničných novinárov museli konštatovať, že škandál sa nekoná. Všetko sa skončilo niekoľkými desiatkami zatknutých extrémistov z oboch strán.
Izraelská polícia však tvrdí, že ak by sa v nedeľu na Chrámovej hore napríklad pobili židia a moslimovia alebo si vzájomne začali ničiť svoje sakrálne stavby, mohlo by to viesť k eskalácii napätia nielen v Izraeli, ale aj na celom Blízkom východe. Chrámová hora je pre svoju náboženskú hodnotu pre obe viery, ideálnym miestom pre začiatok nového kola násilia pre ľudí, ktorí náboženstvo zneužívajú na politické ciele.
Dodnes sa napríklad nepodarilo úplne vyvrátiť obvinenia, že za takzvanú druhú intifádu, ktorá vypukla v septembri 2000, môže návšteva Ariela Šarona na Chrámovej hore. Vtedajší palestínsky minister Imád Falúdži pritom otvorene povedal, že ju plánovali už dva mesiace predtým.
Aj preto médiá na Chrámovú horu okamžite vybehli. Je pre ne zaujímavejšie informovať o radikáloch a konfliktoch ako o tom, že mnohí obyvatelia Gazy sa pomaly zmierujú so svojím osudom, podpisujú zmluvy o odškodnení a odchádzajú.
Izraelskí analytici upozorňujú, že nedeľa bola dôkazom, ako niekoľko fanatikov môže zamestnať tisícky policajtov. Podľa Jaakova Katza z Jerusalem Post si tak vyskúšali taktiku, ktorú budú uplatňovať počas odchodu z Gazy. Policajtov zdržia v Jeruzaleme a znížia tak ich schopnosť zasiahnuť proti osadníkom odmietajúcim opustiť svoje domy. Odsun potom bude chaotický a bude trvať dlho. To zvyšuje riziko násilia aj strát.
(mik)