Ariela Šarona (vpravo) včera na svojom ranči v Texase privítal George Bush aj so svojím psom Barneym. FOTO - REUTERS |
Izraelský premiér Ariel Šaron navštívil Ameriku počas volebného obdobia Georgea Busha už desaťkrát. Na svoj súkromný ranč v texaskom Crawforde ho však Bush pozval prvýkrát. Osobnejší prístup mal signalizovať dve veci: Bushovu podporu Šaronovmu plánu na zrušenie 21 židovských osád v pásme Gazy v čase, keď s ním má premiér doma veľké problémy, a tiež to, že americký prezident berie vážne svoje reči o demokratizácii Blízkeho východu.
Významná je aj ďalšia vec: Šarona prijal Bush v takmer domáckom prostredí. Zároveň Biely dom ešte stále nešpecifikoval, kedy prezident prijme predsedu palestínskej samosprávy Mahmúda Abbása, hoci stále tvrdí, že je vítaný. V tejto fáze je však administratíva presvedčená, že Abbás neurobil dosť, aby sa s ním Bush stretol.
O Abbásovej nečinnosti chcel včera s Bushom hovoriť aj Ariel Šaron. Podľa denníka Haarec ho mal dokonca vážne vystríhať, že Abbásova pozícia na palestínskych územiach je ohrozená a hrozí mu pád. Abbás navyše podľa Izraela nebojuje proti teroristom a ohrozené sú tiež nepísané dohody zo Šarm al-Šajchu o zastavení násilia.
Stále častejšie sa objavujú incidenty porušujúce dohodu. Naposledy to bolo víkendové ostreľovanie židovských osád v pásme Gazy. Malo byť reakciou na smrť troch palestínskych chlapcov. Izrael tvrdí, že ich vojaci zabili pri pašovaní zbraní, palestínska verzia hovorí, že iba hrali futbal v zakázanej zóne. Bush však Šarona vyzval, aby so samosprávou spolupracoval.
Napriek tomu, že Bush prijal Šarona na svojom ranči a chcel mu demonštrovať podporu, nie so všetkým je spokojný. Židovský štát minulý týždeň schválil plán rozšírenia židovského sídliska Maaleh Adumim pri Jeruzaleme. Má tam vystavať 3500 nových bytových jednotiek. Palestínčania tvrdia, že je to na mieste, kde by mal ležať budúci palestínsky štát. Izrael oponuje, že je to len predmestie Jeruzalema.
To, že Šaronova vláda schválila takýto plán, je reakciou na odchod z Gazy. Osadníkom má ukázať, že židovský štát síce opustí Gazu, ale nevzdá sa veľkých blokov osád na západnom brehu. Maaleh Adumim má navyše významný strategický význam: chráni Jeruzalem pred teroristami. O jeho rozšírení židovský štát rozhodol už pred desiatimi rokmi.
V cestovnej mape - pláne pre mier - Američania požadovali zastavenie výstavby osád a Bush to včera Šaronovi pripomenul: "Povedal som premiérovi, že sa obávam, aby Izrael nepodnikal kroky odporujúce cestovnej mape."
Americký prezident včera okrem kritiky rozširovania osád povedal to, čo potreboval Šaron pre domáce publikum. Zopakoval svoje stanovisko z minulého roka: s veľkými osadami na západnom brehu sa nedá "hýbať". To je to, čo Šaron tvrdí, keď obhajuje odchod z Gazy.