emy Dubová a Ladomerská Vieska pri Žiari nad Hronom.
Ako uviedla TASR, v Ladomerskej Vieske prejavil záujem o spaľovňu obecný úrad, ktorý už údajne začal vykupovať pozemky pod ňu. Starostka Ladomerskej Viesky Eva Martinovská nám včera túto informáciu vyvrátila: "Žiadnu oficiálnu informáciu o projekte obec zo samosprávneho kraja zatiaľ nedostala."
Na informáciu okamžite reagovali obyvatelia zo Žiaru nad Hronom, ktorý leží v bezprostrednej blízkosti Ladomerskej Viesky. Tí už pred časom vystúpili aj proti výstavbe spaľovne v Hliníku nad Hronom. "Predpokladám, že je to iniciatíva jednotlivcov a my budeme pátrať, ktorých. Starostka nám potvrdila, že ak bude oficiálne oslovená, dá si predložiť odborné analýzy ku spaľovni," povedal Miroslav Vrban zo Žiaru nad Hronom.
Ak obyvatelia upozorňovali na neúnosnosť umiestnenia spaľovne v Hliníku, pre Ladomerskú Viesku to platí dvojnásobne. Katastrálnym územím obec susedí so Žiarom nad Hronom a problém by sa teda dotýkal podstatne väčšieho množstva obyvateľov ako v prípade Hliníka. Ladomerská Vieska leží v bezprostrednej blízkosti žiarskej hlinikárne, kde bolo životné prostredie dlhé roky devastované.
"Nejde však iba o problém Žiaru a Ladomerskej Viesky, ale celej žiarskej kotliny. Žije v nej okolo 40-tisíc obyvateľov. Už v Hliníku sme upozorňovali, že kotlina má špecifický pohyb vzduchu. Ak je umiestnená takáto spaľovňa na rovine, kde sú dobré rozptylové podmienky, na štvorcový meter padne menej ako desatina spádu, ako by to bolo v prípad tejto kotliny," dodáva Miroslav Vrban. Odporcovia výstavby sa spoliehajú na to, že predpokladom schválenia výstavby spaľovne je súhlas obecného zastupiteľstva.
Plánovaná spaľovňa má byť pilotným programom s investičnými nákladmi 1,5 miliardy korún. Samosprávnemu kraju sa však stále nedarí nájsť pre ňu vhodnú lokalitu. Z veľkej časti sa má financovať z eurofondov. Má sa tu likvidovať 25-tisíc ton odpadov ročne. Okrem komunálneho odpadu sa v nej majú spaľovať aj plasty, ropné látky, rozpúšťadlá a ďalšie nebezpečné odpady. (eta)