"Nemecko nesmie len tak akceptovať mzdový dumping," vyhlásila predsedníčka CDU Angela Merkelová. Vládna ľavicová koalícia a pravicová opozícia chcú spolu bojovať proti mzdovej konkurencii, ktorá hrozí nemeckým zamestnancom najmä z krajín strednej a východnej Európy. FOTO - REUTERS |
Politické strany v Nemecku kujú plány proti údajnému mzdovému dumpingu z Východu. Vládna ľavicová koalícia a pravicová opozícia chcú spolu bojovať proti mzdovej konkurencii, ktorá hrozí nemeckým zamestnancom predovšetkým z krajín strednej a východnej Európy.
Sociálno-demokratickí, zelení a kresťanskí politici sú si podľa správ v nemeckej tlači zajedno: nezavedú minimálnu mzdu v jednotlivých priemyselných odvetviach, lebo by predstavovala priveľký zásah do tarifnej autonómie, ale poskytnú odborom a zamestnávateľským zväzom v príslušných brandžiach možnosť, aby sa dohodli v rámci kolektívnej zmluvy na povinnosti zahraničných pracovníkov dodržiavať tarifné dohody. Išlo by o rozšírenie zákona o vysielaní pracovníkov, platného v stavebníctve a lodiarstve, na ďalšie priemyselné odvetvia.
Podľa zákona o vysielaní pracovníkov v stavebníctve a lodiarstve musia zahraničné firmy prijať podmienky platnej nemeckej tarifnej zmluvy, ak chcú vyslať svojich pracovníkov do Nemecka. Tento zákon platí od marca 1996. Prijala ho koalícia pravého stredu CDU/CSU-FDP za kancelára Helmuta Kohla.
Predsedníčka CDU Angela Merkelová v nedeľníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung vyhlásila, že "Nemecko nesmie len tak akceptovať mzdový dumping. Ak s ním budú konfrontované ďalšie brandže, ako napríklad teraz nemecké podniky na spracovanie mäsa, musí politika preskúmať existujúce možnosti, ako vyriešiť tieto problémy." Sociálno-demokratický minister hospodárstva a práce v severnom Porýní-Vestfálsku Harald Schartau povedal pre denník Financial Times Deutschland, že "tarifné strany by mali podať návrhy, ako chcú zamedziť sociálnemu dumpingu". Spolkový minister hospodárstva a práce Wolfgang Clement zdôraznil v nemeckej televízii ARD, že rozšírenie pôsobnosti zákona o vysielaní pracovníkov na ďalšie odvetvia môže byť "zmysluplným riešením, ako v Nemecku zachovať rozumnú mzdovú štruktúru".
Proti zámeru politikov sa postavila Nemecká priemyselná a obchodná komora. Prezident DIHT Ludwig Georg Braun vyzdvihol, že politici "vykročili do nebezpečnej slepej uličky". Vicešéf Strany slobodných demokratov Rainer Brüderle upozornil, že napriek zákonu o vysielaní pracovníkov muselo nemecké stavebníctvo odbúrať desaťtisíce pracovných miest. Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal v pondelkovom komentári: "Nijaký zákon nemôže podniky prinútiť, aby platili netrhové mzdy. Ak bude firmám hroziť zníženie zisku, tak presunú pracovné miesta do zahraničia alebo úplne zavrú nemecké prevádzky. Namiesto lacných poľských robotníkov v nemeckých bitúnkoch potom príde cez hranice lacné poľské mäso".
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov