Absolventi stredných odborných škôl majú podľa štatistík najviac problémov so zamestnanosťou. Najviac nezamestnaných je z odborov ekonomika, obchod a služby, a textil a odevníctvo. FOTO - www.liptov.sk/soupap
Sú absolventi odborných škôl dostatočne pripravení pre prax, alebo majú slabiny? Na to sme sa opýtali VLASTY POLÁKOVEJ zo Štátneho inštitútu odborného vzdelávania, ktorý dozerá na kvalitu stredných odborných škôl.
Čo hovoríte na kritiku zástupcov automobilového priemyslu, že u nás je problém zohnať kvalifikovaných pracovníkov, lebo odborné školy si nevšimli, že dnes už nestačí vedieť rozobrať a zmontnovať auto na kolene so skrutkovačom v ruke?
"Myslím si, že pripravenosť našich absolventov na prax je priamo úmerná záujmu spoločnosti o problematiku odborného vzdelávania, a od záujmu zamestnávateľov spolupodieľať sa na nej."
V čom je podľa vás hlavný problém a ako by sa dal odstrániť?
"Napríklad učebný odbor mechanik opravár - cestné motorové vozidlá je na mnohých školách. V rámci racionalizácie by bolo treba prehodnotiť možnosti stredných odborných učilíšť a združených stredných škôl na výučbu odborov pre automobilový priemysel a ponechať ich len na určitých školách. Tým by sa úroveň absolventov zlepšila. Treba tiež zabezpečiť lepšie vybavenie škôl a systémovo riešiť problém financovania odborného vzdelávania a prípravy."
Sú absolventi odborných škôl dostatočne pripravení na prax?
"Naši absolventi sú pripravovaní na prax všeobecne, a nie konkrétne len na určité celky, ako to býva v zahraničí. Nemôžeme teda povedať, že by boli slabo pripravovaní - sú pripravovaní inak. V konkrétnom značkovom servise si potom doplnia svoje vedomosti pre danú značku auta. Úroveň ich prípravy plne zodpovedá úrovni podmienok pre odborné vzdelávanie a prípravu."