Uplynulý týždeň celý svet sledoval informácie o pápežovi. FOTO - ČTK/AP
V Rakúsku oznámil vznik novej strany populista Jörg Haider, v Česku sa krkolomne zachraňuje vláda sociálnych demokratov, v Británii vyhlásil Tony Blair na budúci mesiac voľby, v Taliansku potupne prehral regionálne voľby Silvio Berlusconi, v Zimbabwe ovládol voľby Robert Mugabe, Francúzi sa stále zreteľnejšie stavajú pred referendom proti prijatiu európskej ústavy, doživotne zvolený turkménsky prezident Saparmurat Nijazov po revolúcii v Kirgizsku predsa len vyhlásil prezidentské voľby a sľúbil reformy. V Iraku parlament po týždňoch naťahovačiek vybral prezidenta a ten zase premiéra.
Bol to mimoriadny týždeň, lebo každá z týchto udalostí v kresťanskom svete zapadla v tieni pápeža.
Berlusconiho slzy
Taliansky premiér Silvio Berlusconi mal k udalostiam vo Vatikáne najbližšie. Do plaču mu však muselo byť aj z výprasku, ktorý utrpela jeho pravicová koalícia v regionálnych voľbách. Pred voľbami kontrolovali osem regiónov a opozícia päť, po minulotýždňových voľbách jej zostali len dva.
Hoci si Silvio veľmi želal dotiahnuť vládu k budúcoročnému riadnemu termínu volieb, po takomto fiasku vo štvrtok pripustil, že by sa mohli v októbri konať aj predčasné voľby.
V koalícii je veľké napätie, spotrebiteľská a podnikateľská nálada je na bode mrazu, ekonomické ukazovatele sú slabé a dokonca aj premiérom ovládané médiá pripustili, že Berlusconiho hviezda zapadá a mal by si pripravovať ústupovú stratégiu. Bývalý šéf Európskej komisie Romano Prodi, ktorý sa vrátil do vlasti poraziť Berlusconiho, môže byť spokojný.
Mugabeho voľby
Robert Mugabe yo Zimbabwe patrí medzi diktátorov, ktorým sa svetové médiá venujú často. Zobral totiž bielym farmárom prosperujúce farmy a rozdal ich vojnovým veteránom. Tí však rozumejú zabíjaniu a nie farmárčeniu, a tak im zverené majetky upadajú a s nimi aj celá krajina.
Voľby sa odohrali v prostredí, v ktorom bola kontrola správnosti nemožná, a preto neprekvapilo, že Mugabeho strana získala v parlamente dve tretiny kresiel. Opozícia ich označila za zmanipulované, ale nemá dostatok síl, aby dokázala demonštráciami alebo inak zvrhnúť prezidenta. V krajine je po pozemkovej reforme 70-percentná nezamestnanosť, Mugabe však všetku kritiku odmieta a rovnako je to aj s týmito voľbami.
Po zastrašovaní oponentov ich vyhlásili za nespravodlivé už vopred Spojené štáty aj Veľká Británia.
Irak má prezidenta aj premiéra
Irak sa minulý týždeň stal prvou väčšinovo arabskou krajinou s nearabským prezidentom. Prezidentskú prísahu Kurda Džalála Talabáního sledoval v televízii aj Saddám Husajn. Nariadila mu to iracká vláda. Saddám Kurdov roky prenasledoval a Talabání bol jeden z ich vodcov. Ako prvú vec v úrade vymenoval nového premiéra. Stal sa ním šíit Ibrahim Džaafárí.
Svet a Vatikán
1. 4. 2005 - Mugabe ovládol voľby - deň pred smrťou Jána Pavla II.
4. 4. 2005 - Berlusconi prehral voľby - pápežovo telo preniesli
Námestím svätého Petra
4. 4. 2005 - Haider oznámil vznik strany - rozhodli o dátume pohrebu
5. 4. 2005 - Blair vyhlásil voľby - milióny pútnikov smerujú do Ríma
6. 4. 2005 - Irak má prezidenta - kardináli sa dohodli,
kedy začnú voliť pápeža
Autor: MAREK CHORVATOVIČJANA MIKUŠOVÁ