Maďarské vládne strany sa v nedeľu dohodli na hlavných bodoch nového zákona o agentoch a zväzkoch bývalých komunistických tajných služieb. Návrh, ktorý chcú v najbližšom období predložiť parlamentu, počíta so zverejnením zväzkov maďarskej obdoby našej ŠtB na internete.
Zväzky bude uchovávať a na zverejnenie ich pripraví takzvaný Historický archív štátnych bezpečnostných služieb, obdoba nášho Ústavu pamäti národa. Socialisti ustúpili požiadavke liberálov ohľadne zväzkov, ktoré by mali zostať súčasným tajným službám. Nezávislá komisia ich každé tri roky preskúma a rozhodne, či ich tiež nemajú odovzdať archívu.
Zrušia tiež kategóriu nezverejniteľných - takzvaných supertajných dokumentov. V sporných prípadoch o odôvodnenosť ďalšieho utajenia spisu alebo jeho zadržiavania súčasnou tajnou službou rozhodne špeciálny sudca vymenovaný Najvyšším súdom.
Posledným sporným bodom vraj boli zväzky osôb, ktoré zostali v službe i po roku 1989. Ich zväzky bude možné sprístupniť po desiatich rokoch od ukončenia služby. "Ak napríklad niekto opustil tajnú službu v roku 1993, jeho údaje už je možné zverejniť," povedal vyjednávač liberálov Gábor Fodor. Tým je podľa neho možné prakticky úplné sprístupnenie zväzkov.
Hlásenie o osobách sledovaných tajnými službami bude možné na internete uverejniť iba so súhlasom sledovaného. Niektoré mená zostanú v zverejnených dokumentoch začiernené. Agenti budú môcť zverejniť mená dôstojníkov, ktorí ich naverbovali a riadili.
Od začiatku roku sa na verejnosti objavilo niekoľko zoznamov agentov. Boli na nich mená politikov, športovcov či umelcov a vyvolali veľké škandály. Proti zverejneniu mien agentov v radoch cirkví ostro vystúpili katolícki hodnostári.
Niektoré čiastočné zoznamy zverejnili médiá alebo vedecké inštitúcie s priznaným zámerom vykonávať nátlak na politikov, aby konečne prijali zákon o zverejnení zväzkov. (pm)