BRATISLAVA - Už približne dva roky svieti na internetovej stránke Najvyššieho súdu pod kolonkami Rozhodnutia a Pojednávania oznam: "V najbližšom období sa začne uverejňovať." Oznam je stále rovnaký, hoci počas opakovaných volieb predsedu a podpredsedu súdu považoval takmer každý kandidát zverejňovanie rozhodnutí za prioritu.
V Česku na stránke tamojšieho najvyššieho súdu môžu občania vyhľadávať v databáze 22 594 rozhodnutí. Podobnú prax už dávnejšie zaviedol aj náš Ústavný súd.
Situácia na Najvyššom súde sa zmení možno od mája. "Stránku už máme hotovú, teraz ju napĺňame," tvrdí riaditeľka kancelárie predsedu súdu Eva Rupcová. Dlhé odklady zdôvodnila tým, že pôvodná stránka súdu je "znefunkčnená" a čakalo sa na novú. Súd si ju dal vytvoriť v externej firme. Náklady podľa Rupcovej nedosiahli ani 250-tisíc korún.
Problémom sú ešte autorské práva. Súd o nich rokuje, Rupcová to nepovažuje za závažnú prekážku. "Budeme zverejňovať najmä nové rozhodnutia a pomaličky aj staršie," povedala. Od mája súd na stránke zverejní aj termíny pojednávaní.
V najbližšom čase sa začnú zverejňovať na stránke ministerstva spravodlivosti aj rozhodnutia krajských a okresných súdov. Hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Ľubomíra Miklovičová potvrdila, že sa už iba čaká, kým pracovníci krajských súdov rozhodnutia zozbierajú, vyčistia od osobných údajov a pošlú ministerstvu. Hovorí, že internet občanom pomôže, aby si už po rozhodnutia nemuseli chodiť na súdy.
Podpredsedníčka Slovenskej advokátskej komory Darina Michalková si myslí, že sa to malo stať už dávno. "Niekedy dva senáty Najvyššieho senátu rozhodnú vo veľmi podobnej veci rozdielne. Keď to bude uverejnené, sudca bude pociťovať väčšiu zodpovednosť," mieni.
Právnička združenia Občan a demokracia Zuzana Dlugošová predpokladá, že klesne pravdepodobnosť, že súdy rozhodnú v obdobných prípadoch rozdielne. Pre sudcov bude internet zdrojom informácií, ktoré pomôžu zjednocovať judikatúru. "Vidím to aj ako antikorupčný nástroj." (rp)