Témy a žánre boli až do začiatku maturít o ôsmej ráno utajené. Pri tvorbe písomnej práce žiaci môžu používať Pravidlá slovenského pravopisu a dva druhy slovníkov: Krátky slovník slovenského jazyka a slovník synoným. Na snímke študenti Strednej združenej školy na Račianskej 105 v Bratislave. FOTO - TASR
Maturity po novom sa včera definitívne začali. Nepomohli ani protesty petičného výboru. Desaťtisíce stredoškolákov včera písali práce zo slovenského jazyka. Vybrať si mohli zo štyroch tém a v priebehu tohto týždňa ich čakajú ešte ďalšie tri písomky.
"Stopercentne zaručené témy" písomnej časti maturity zo slovenčiny a literatúry, ktoré kolovali v nedeľu večer aj medzi košickými maturantmi, však stopercentne zaručené neboli.
V obálke, ktorú mal Marián Ružička, riaditeľ Gymnázia na Poštovej ulici v Košiciach cez víkend v trezore, sa však skrývali úplne iné. "Témy sme sa dozvedeli možno o päť minút skôr ako žiaci, až keď sme obálku spolu otvorili," povedal.
Na Poštovej ulici včera písalo prácu zo slovenčiny 138 žiakov. Jedného študenta hospitalizovali s mononukleózou, ďalšia je v Izraeli, takže maturovať budú v náhradnom termíne. Inak išlo všetko hladko.
"Myslím si, že ministerstvo sa zachovalo voči žiakom mimoriadne ústretovo. V mojej triede si najviac žiakov vybralo rozprávanie a úvahu," hovorí slovenčinárka Mária Valchová.
Martina Hamborská písala úvahu na tému Potrebujem druhého, aby som lepšie pochopil sám seba. "Myslím si, že každý si mohol nájsť tému, ktorá mu sedela." Tesne po písomke mala dobrý pocit, len sa obávala, či práca bude dosť dlhá. "Najskôr nás informovali, že na obtiažnosť B stačí napísať dve až štyri strany. Tesne pred písomkou nám povedali, že na strane musí byť 33 riadkov. Keď som tri strany konceptu prepísala na čistopis, len tak-tak som naplnila dve."
Aj Peter Vook si vybral úvahu. Na včerajšiu skúšku sa zvlášť nepripravoval. "Kolovali rôzne témy, nakoniec bolo všetko inak. Oveľa náročnejšie to bude z matematiky. Na internete sledujem maturitné príklady a testy z minulých rokov."
Predsedníčka predmetovej komisie pre slovenský jazyk a literatúru Lucia Formenderová pochybuje, že by sa k témam dostali študenti pred ich zverejnením. "Bolo by to nepríjemné faux pas pre ministerstvo."
Zásadný rozdiel medzi písomnou časťou maturity v minulosti a dnes nevidí. "Akurát, že výber tém bol predtým záležitosťou školy, a teraz ich určilo ministerstvo. Práve terajšie sa mi zdali byť menej náročné ako v minulosti." (sen)
Témy, z ktorých si maturanti vyberali
Tycho de Brahe: Viacej byť, ako sa zdať. (úvaha) Jean-Paul Sartre: Potrebujem druhého, aby som lepšie pochopil sám seba (úvaha). Akým spôsobom revitalizovať Vysoké Tatry po prírodnej katastrofe (diskusný príspevok). Bolo to na neuverenie (rozprávanie). Ľubovoľný názov si mohli zvoliť maturanti k štvrtému vybranému žánru, ktorým bol beletrizovaný životopis.
Čo čaká maturantov ďalej?
12. apríl
Externá časť a písomná forma internej časti maturity z anglického jazyka (náhradný termín 11. máj).
13. apríl
Externá časť a písomná forma internej časti maturity z matematiky (náhradný termín 12. máj).
14. apríl
Externá časť a písomná forma internej časti maturitnej skúšky z nemeckého jazyka (náhradný termín 13. máj).
15. apríl
Písomná forma internej časti z maďarského jazyka a literatúry, a ukrajinského jazyka a literatúry (náhradný termín 10. máj).
15. apríl
Generálna skúška novej maturity z predmetov francúzsky jazyk, ruský jazyk a španielsky jazyk.
Podľa odporúčania ministerstva školstva od 23. mája do 10. júna 2005. Presný termín určí riaditeľ školy, takže na dvoch susediacich školách môžu byť termíny odlišné. Študenti by už presné termíny ústnych maturít na svojej škole mali poznať.
Výsledok písomnej práce zo slovenčiny by sa mal maturant dozvedieť najneskôr desať dní pred začatím ústnej maturitnej skúšky. Dostane za ňu jednu známku. Druhú dostane za internú formu ústnej časti maturity. Na maturitnom vysvedčení teda bude mať po novom zo slovenčiny dve známky, nie jednu ako doteraz.
Ten, kto písomnú časť neurobí (dostane za písomnú prácu známku 5 - nedostatočný), môže napriek tomu ísť na ústnu skúšku. Písomnú si potom zopakuje v najbližšom možnom opravnom termíne.