
FOTO – REUTERS
„Dolly má artritídu v ľavej zadnej nohe, na stehne a na kolene. Nemôžem vám povedať, ako vznikla, ale Dolly reaguje na lieky,“ vyhlásil včera jej „stvoriteľ“ Ian Wilmut z edinburghského Roslinovho inštitútu. Artritída je zápalové ochorenie kĺbov.
Päťročná Dolly je na artritídu príliš mladá. Vedci však upozorňujú, že podľa testov má tkanivá ako jedenásťročná. Môže to znamenať, že starne rýchlejšie ako normálne ovce. „Fakt, že Dolly má artritídu v tomto veku, naznačuje určité problémy,“ dodal pre BBC Wilmut. Bežne sa ovce dožívajú desať až šestnásť rokov.
Dolly sa narodila v roku 1996 ako prvý klonovaný cicavec. Vedci odobrali DNA z dospelej ovčej bunky a implantovali ho do vajíčka.
Problém je v tom, že Dolly vznikla z dospelej bunky. Podľa niektorých vedcov práve preto starne rýchlejšie. Podobné obavy sa objavili už v máji roku 1999. Vedci preskúmali časti jej chromozómov, tzv. teloméry a zistili, že sú kratšie ako normálne. Akoby bola staršia než v skutočnosti.
Netreba robiť paniku, tvrdia iní lekári. Nemusí v tom byť rýchle starnutie. Artritída je pri ovciach celkom bežná. Stať sa mohlo čokoľvek. Dolly sa mohla porezať a nakaziť baktériou.

FOTO – REUTERS
„Dollina artritída by sa nemala zneužívať ako argument proti vývoju klonovania. Mala by sa však vyšetriť,“ povedal pre denník The Guardian doktor Dai Grove-White z Liverpoolskej univerzity.
„Z tejto technológie máme obrovské výhody. Bolo by nešťastné spanikáriť kvôli zranenému kolenu,“ doplnil ho Colin Macaldowie z veterinárnej kliniky pri Moredun Research Institute.
Vedci vedia, že úspešný klon je skôr náhoda. Je to jeden vydarený pokus z mnohých neúspešných, pri ktorých vzniknú bizarné tvory a monštrá. Väščinou zahynú po narodení. „Biológia nie je lego,“ vyhlásil podľa Reuters hovorca spoločnosti CAGE Dan Lyons. Klonovanie nikdy nebude dokonalé.
Dollina choroba však nahnevala tých, ktorí odsudzujú klonovanie ľudí. Pri ňom sa totiž používa tá istá metóda. Je to podľa nich dôkaz, že klonovanie je príliš nebezpečné.
Ozvali sa ochrancovia prírody. „Stovky a stovky ďalších klonovaných jahniatok sa narodili s deformovanými orgánmi. Bojovali o život niekoľko dní. Potom sa im pľúca naplnili tekutinou a bol koniec,“ povedal Joyce de Silva z organizácie Súcit vo svetovom farmárstve. „Toto je skutočný príbeh.“
Dollin „otec“ Ian Wilmut klonovacie firmy podozrieva, že taja neúspešné pokusy kvôli väčším ziskom. Správy o nekonečných neúspešných pokusoch by ich finančne ničili.
Vedci z firmy PPL Therapeutics, ktorí pomáhali na svet Dolly, mali nedávno veľký úspech. Podarilo sa im vyklonovať prasiatka, ktorých orgány by mohli nahradiť ľudské. Volajú sa Noel, Angel, Star, Joy a Mary.
Klonovanie je pre súkromné firmy výnosný biznis. Napríklad prasiatka vytvoria niekoľkomiliardový trh. Akcie PPL Therapeutics vyleteli o 46 percent. Dollina artritída však zrazila akcie PPL Therapeutics o 15 percent.