Námestie svätého Petra vo Vatikáne pár hodín po pohrebe pápeža Jána Pavla II. Po dave ľudí zostali už len prázdne fľaše od minerálok, vrátili sa aj holuby. FOTO - REUTERS
Rím si vydýchol. Pohreb pápeža Jána Pavla II. sa skončil bez problémov a dva milióny pútnikov začali večné mesto opúšťať. Ulice sa vyprázdnili takmer rovnako rýchlo, ako sa po správe o pápežovej smrti zaplnili. Rím sa napriek obrovskému nájazdu veriacich kolapsu vyhol.
"V deň pohrebu sme zrušili asi 15 percent letov, hlavne vnútroštátnych, od soboty sa všetko vracia do normálu. Aj keď pre veľké vyťaženie letiska sa meškaniu niekedy nedá vyhnúť," povedal jeden zo zamestnancov rezervačnej služby Alitalie v rímskom Letisku Leonarda da Vinci Fiumicino.
Rušno bolo aj na hlavnej železničnej stanici Termini. Z Ríma vyrážalo niekoľko desiatok mimoriadnych vlakov.
250 ton odpadkov
V centre odstraňovali zátarasy, obrovské stany, ktoré pre pútnikov pripravili na chladné noci, aj veľkoplošné obrazovky, na ktorých väčšina ľudí pohreb sledovala. Veľmi dôkladne museli všetko upratať. Upratovacie čaty za týždeň od úmrtia Svätého Otca v meste zozbierali 250 ton odpadkov. Najviditeľnejšie boli na zemi zelené plastikové fľašky od minerálok. Mesto ich rozdalo dva milióny.
Rím má za normálnych okolností dva a pol milióna obyvateľov. V piatok to bola takmer sedemmiliónové veľkomesto. Odhaduje sa, že na pohreb prišli až štyri milióny pútnikov. Mimoriadne náročné dni stáli mesto šesť miliónov eur.
Starosta Ríma Walter Veltroni informoval, že hlavná stanica aj námestie pred univerzitou Tor Vergata budú premenované po Jánovi Pavlovi II.
Čakanie na konkláve
Život za hradbami Vatikánu medzitým stíchol. V sobotu, deväť dní pred voľbou nového pápeža sa 115 kardinálov - voliteľov uzavrelo pred vonkajším svetom.
Hovorca Vatikánu Joaquín Navarro Valls informoval, že všetci kardináli, aj tí, čo presiahli vek 80 rokov, a teda nebudú voliť, sa zhodli, že kým nebude známe meno nového pápeža, budú mlčať.
Novinári si preto musia vystačiť so špekuláciami a odpoveďami biskupov a odborníkov na Vatikán. Informácie z prvej ruky ostanú skryté v komnatách najmenšieho štátu na svete, ktorý je v tomto období medzivládia bez monarchu.
Doteraz sa začínalo obdobie mlčania až v deň štartu konkláve. "Toto ticho je bezprecedentné, rovnako to však bolo aj s počtom rozhovorov, ktoré za posledný týždeň dali kardináli," povedala denníku The Washington Post Wendy Reardonová, ktorá napísala knihu Smrť pápežov.
Svätorečnie
Navarro takisto na čas ukončil diskusiu o vyhlásení Jána Pavla II. za svätého. "Svätorečenie je vec, ktorá prináleží len jeho nasledovníkovi," povedal.
Už teraz je jasné, že na voľbe hlavy katolíckej cirkvi budú zo zdravotných dôvodov chýbať dvaja kardináli: Jaime Sin z Filipín a Adolfo Antonio Suárez Rivera z Mexika.
Vatikán vydá známky s prázdnym pápežským kreslom
Vatikánsky filatelistický a numizmatický úrad vydá zajtra sériu známok, na ktorých bude vyobrazené prázdne pápežské kreslo. Tri známky v rôznych hodnotách budú mať platnosť iba v čase, kým kardináli nezvolia nového pápeža. Konkláve sa zíde v pondelok 18. apríla. Ako dlho však voľba pápeža potrvá, nikto nevie. Známky sa budú dať kúpiť výhradne na vatikánskych poštách a v stánkoch okolo Námestia svätého Petra. (čtk)
Deväť dní do začiatku konkláve budú kardináli celebrovať smútočné omše za pápeža. V Amerike vyvolalo rozruch, že jednu z nich bude viesť aj bývalý bostonský arcibiskup Bernard Law. V roku 2002 musel odstúpiť, pretože kryl škandál farárov z jeho diecézy, ktorí sexuálne obťažovali deti. FOTO - ČTK/AP
Autor: MIREK TÓDA, Rím