Demonštranti kričia protijaponské heslá na zhromaždení v Pekingu. FOTO - ČTK/AP |
PEKING - Spor o učebnicu postavil proti sebe dve ázijské veľmoci. Desaťtisíce rozhorčených Číňanov v uliciach veľkých miest protestujú proti novému japonskému dejepisu, ktorý podľa nich úplne popiera zločiny spáchané japonskými vojakmi pred a aj počas druhej svetovej vojny.
Včera sa v juhočínskych mestách Kanton a Šen-čen na protijaponských demonštráciách stretlo asi 20-tisíc ľudí. V Šanghaji zranili dvoch japonských študentov. V sobotu pri podobných protestoch v Pekingu asi desaťtisícový dav zaútočil na japonskú ambasádu a sídlo veľvyslanca.
Demonštrácie sú v Číne pomerne zriedkavé. Komunistické vedenie sa totiž obáva, aby spontánne zhromaždenia neprerástli do protestov proti režimu. Napriek tomu tamojšie úrady včerajšiu manifestáciu povolili.
Protesty sa konali pred japonským generálnym konzulátom v Kantone, kde sa rozvášnený dav za niekoľko hodín rozrástol z trojtisícového na desaťtisícový. "Je tu stále viac a viac ľudí. Kričia a začali hádzať kamene," povedal hovorca japonského veľvyslanectva v Pekingu. V Sen-čene ľudia demonštrujú pred japonským supermarketom Jasco, dodal.
V sobotu sa dav zišiel na jednom z pekinských predmestí známom početným výskytom obchodov s japonskou elektronikou a vyzýval k bojkotu japonského tovaru. Napadli aj japonskú reštauráciu v centre hlavného mesta.
Po sobotňajších udalostiach je na uliciach vidieť viac policajtov. Tokio si po útoku na ambasádu sťažovalo na čínskych úradoch a stiahlo na konzultácie svojho veľvyslanca.
Impulzom k protestom a oživeniu protijaponských nálad dal japonský kabinet, ktorý pred šiestimi dňami schválil novú učebnicu dejepisu. Do Pekingu dokonca z Tokia odvolali "na konzultácie" čínskeho veľvyslanca, čo je silné diplomatické gesto signalizujúce vážnejší problém vo vzťahoch dvoch krajín. Knihu kritizovala aj Južná Kórea.
Učebnica určená pre druhý stupeň základných škôl bola pôvodne schválená už v roku 2001a jej text aj v Japonsku vyvolal mnoho kritických reakcií. Podľa skupiny oponentov zo združenia Japan Network 21 kniha "ničí históriu a oslavuje vojnu". Kritici napríklad upozorňujú, že kniha vôbec neuvádza fakt, že japonskí vojaci nútili počas vojny k prostitúcii tisícky ázijských žien. (čtk, mch)