rastliny možno zberať aj vo voľnej prírode, ale určité druhy je výhodnejšie pestovať v záhradách alebo na poli.
Niektoré rastliny vysievame na jar do voľnej pôdy, iné vysádzame z predpestovaných priesad od druhej polovice mája. V menšom množstve ich možno pestovať aj na balkónoch a v byte.
V apríli a máji možno do dobre pripravenej štruktúrnej pôdy v záhrade (najlepšie piesočnatohlinité, hlinitopiesočnaté a hlinité) s neutrálnou reakciou pH a dostatočne zásobenej humusovými látkami a živinami vysievať najmä nasledovné liečivé rastliny:
V nížinách a vo veľmi miernych pahorkatinách na slnečných netienených pôdach sa najlepšie darí druhom, ako je borák lekársky, ibiš lekársky, levanduľa úzkolistá, medovka lekárska, náprstník vlnatý, nechtík lekársky, palina, rumanček kamilkový, saturejka záhradná, šalvia lekárska, tymián a yzop.
Na svahovitých terénoch a vo vrchovinách možno úspešne pestovať predovšetkým archangeliku lekársku, ligurček lekársky, ľubovník bodkovaný, pestrec mariánsky a skorocel kopijovitý.
Z niektorých týchto rastlín možno, okrem priameho výsevu do voľnej pôdy, v apríli predpestovať vo vyhrievaných priestoroch priesady, ktoré od polovice mája vysadíme na záhony alebo hriadky v záhrade prípadne na pole. Medzi ne patrí najmä bazalka pravá, borák lekársky, levanduľa lekárska, medovka lekárska, nechtík lekársky, saturejka záhradná, šalvia lekárska, yzop a ďalšie.
V Listine registrovaných odrôd v SR je 35 liečivých rastlín, šesť druhov koreninových a dva druhy aromatických rastlín (majorán záhradný a pamajorán).
Koreninové a aromatické rastliny sa používajú na ochutenie polievok, omáčok, mäsových jedál a šalátov.
Majú aj zdravotný význam, pretože povzbudzujú činnosť tráviacich orgánov a zlepšujú chuť do jedla. V záhradke odpudzujú od susedných porastov škodcov. Pestujeme ich podobným spôsobom ako liečivé rastliny.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.