Plod a semená ľaliovníka tulipánokvetého. FOTO - AUTOR |
farby, v jeseni žlté až oranžové, opadavé. Kvety sú zelenooranžové, dlhé do šiestich centimetrov, tvarom podobné tulipánu. Z toho je odvodený aj názov stromu. Tento ľaliovník pochádza zo Severnej Ameriky, do Európy bol privezený po roku 1660.
V porovnaní s inými medonosnými stromami je pre včely najväčším zdrojom nektáru. Z jedného rozkvitnutého stromu môžu získať v priemerne do štyroch kilogramov nektáru, čo je v prepočte kilogram medu. Vyprodukovaný med je svetlej farby a veľmi dobrej kvality. Po odkvitnutí ľaliovníka sa vytvoria plody v podobe nažiek, ktoré sa po dozretí a vysušení hromadne oddeľujú.
Strom je vhodný aj ako solitér do alejí. Na pôdu nie je zvlášť náročný. Rozmnožuje sa výsevom semien v jeseni, ktoré však slabo klíčia. Vďaka plodom, ktoré zostanú na strome, pôsobí táto drevina ozdobne i po opadnutí lístia. Zároveň poskytuje drevo vhodné na stolárske práce.
Okrem ľaliovníka tulipánokvetého existuje aj ľaliovník čínsky, ktorý pochádza z Číny a Vietnamu. Dorastá do výšky 15 metrov.
Ing. ANTON KNIEBÜGL